Medyczna i niemedyczna opieka dla seniora. Podobieństwa i różnice

Jak pisze amerykański chirurg, Atul Gawande, seniorzy potrzebują przede wszystkim prywatności, poczucia wspólnoty, elastycznego rytmu dnia i możliwości utrzymywania ciepłych relacji z otoczeniem. W swojej książce “Śmiertelni” jasno stwierdza, że dziś nie zadaje się już pytania, czy możliwe jest lepsze życie dla osób starszych. Wiemy już, że tak. Dzisiaj pytanie brzmi – jakie są kluczowe elementy tego lepszego życia?

Opieka medyczna czy nie medyczna
Opieka medyczna w domu u seniora

Oczywiście książkę Atula Gawande polecamy, jednak dziś zastanowimy się nad tym, jak przyczynić się do lepszego życia osób starszych w przypadku medycznej i niemedycznej opieki.

Nie generalizuj

Traktowanie wszystkich osób starszych jednakowo to przeraźliwe generalizowanie. Po pierwsze, każdy z nich jest w innej kondycji fizycznej i psychicznej. Niektórzy wymagają stałej opieki, inni doskonale sobie radzą i z uśmiechem odrzucają wszelką propozycję pomocy. Po drugie, każdy ma inne potrzeby. Ekstrawertycy i introwertycy różnią się w swoich oczekiwaniach. Niektórzy wolą aktywne spędzanie wolnego czasu, inni leniwe pogaduszki przy gorącej herbacie. Kiedy w Twoim życiu nadejdzie moment, że będziesz musiał podjąć decyzję, jak zapewnić najlepszą opiekę swoim rodzicom lub innej osobie starszej, weź pod uwagę wszystkie ich upodobania i inne okoliczności. Warto zwrócić szczególną uwagę na potrzeby osób, które wymagają stałej opieki medycznej – konieczność częstych konsultacji lekarskich czy rehabilitacji oraz niemożność samo pielęgnacji znacząco obniżają komfort życia, dlatego warto wynagrodzić to, uszczęśliwiając osobę starszą na innych polach.

Jak dopasować rodzaj opieki do charakteru osoby starszej?

Niezależnie od tego, czy dotyczy to opieki we własnym domu, czy w ośrodku, weź pod uwagę przede wszystkim opinię starszej osoby. Jeśli chodzi o opiekę medyczną, nie ma zbyt dużego pola manewru. Kiedy senior potrzebuje specjalistycznej opieki, najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń lekarza. Jednak w przypadku opieki pozamedycznej sytuacja wygląda inaczej – tu więcej elementów możesz dopasować do upodobań starszej osoby. Kwestie takie jak posiłki, pranie, sprzątanie, spędzanie wolnego czasu, wyjścia i wszelkie inne kwestie wymagają szczegółowych ustaleń, tak by osoba starsza czuła się możliwie najbardziej komfortowo.

Sprawdź też → Naszą opiekunkę dla osoby starszej

Żyj zgodnie z nawykami seniora

Elastyczny rytm dnia, o którym pisze Gawande, to kolejna bardzo istotna rzecz. Nie należy narzucać osobom starszym rytmu dnia – mieli oni sporo lat, by wypracować sobie swoje własne przyzwyczajenia i nagłe narzucanie im, co mają robić o konkretnej godzinie, nie jest dobrym pomysłem. Zarówno w kwestii medycznej, jak i niemedycznej opieki, wszystko można dostosować do potrzeb osoby starszej. Godziny rehabilitacji czy zabiegów, godziny wyjść czy posiłków – wszystko to wymaga konsensusu. Jeśli Twój rodzic potrzebuje opieki medycznej, którą zajmuje się profesjonalna pielęgniarka w domu, zadbaj o to, by była to osoba kontaktowa i elastyczna – dzięki temu komfort seniora bardzo wzrośnie.

Jeśli opiekujesz się kimś, kto wymaga codziennej pomocy medycznej, na przykład wizyty na rehabilitacji, zadbaj o wygodny dojazd, czyste ubrania oraz odpowiedni posiłek przed wyjściem. Osoba starsza może nie poradzić sobie ze wszystkim, a czasem może zapomnieć lub nie powiedzieć, czego potrzebuje. Wymóg częściowej opieki medycznej to dodatkowy obowiązek, jednak jeśli zapewnisz osobie starszej komfort i przyjazne warunki, szybciej wróci do formy.

Prywatność ponad wszystko!

Prywatność – ważny punkt na liście Gawande. Oczywiście, jeśli osoba starsza mieszka w domu ze swoją rodziną, nic w kwestii jej prywatności się nie zmienia. Jednak w przypadku przeprowadzki do domu seniora, zmianie ulega wszystko. Nowe jest nie tylko otoczenie, ale też ludzie wokół, którzy często pojawiają się znikąd. Jeżeli podejmiecie decyzję o domu opieki, koniecznie wybierzcie ten z najbardziej kameralną atmosferą. To w takim otoczeniu osoba starsza szybciej poczuje się jak w domu. Nawet konieczność częstej opieki medycznej stanie się mniej dokuczliwa. Z drugiej strony wiele osób marzy o pokoju jednoosobowym. Konieczność zamieszkania z kimś obcym w dojrzałym wieku dla wielu jest nie do przeskoczenia.

Zadbaj o relacje z seniorem

I tu przechodzimy do kolejnej ważnej kwestii – możliwość utrzymywania ciepłych relacji z otoczeniem. Składają się na to dwa czynniki. Po pierwsze, utrzymanie więzi z bliskimi. Jeśli Twoja osoba starsza nie wymaga stałej opieki medycznej i mieszka w domu, nie jest to problemem. Zawsze ma przy sobie kogoś bliskiego, możliwe są też wizyty przyjaciół. W przypadku całodobowej opieki medycznej, relacje z bliskimi ulegają osłabieniu. Nie każdy ma czas, aby codziennie jeździć w odwiedziny do rodzica. Wokół pojawiają się też inni, nowi ludzie. I tu pojawiają się typowe mechanizmy – wśród niektórych od razu narodzi się przyjaźń, inni nie przypadną sobie do gustu. Ważne jest jednak stworzenie takich warunków, które pozwolą seniorom na swobodne nawiązywanie i utrzymywanie relacji.

Jak widać, w przypadku medycznej i niemedycznej opieki nad osobą starszą najważniejsze wyznaczniki komfortu wymagają różnorakich podejść. Jednak – przy odrobinie dobrej woli – możliwe jest stworzenie dla osoby starszej idealnych warunków, w których czuje się spokojna i bezpieczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

® 2018 - 2024 - Wszelkie prawa zastrzeżone - jesiennie.pl. Stworzone przez: Paul Bystrzan
Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl