Opieka nad osobą leżącą w domu

Opieka nad osobą leżącą w domu wymaga od opiekuna szczególnej uwagi i troski – nie tylko o potrzeby fizyczne osoby chorej, ale też o jej komfort psychiczny. Dla osoby zdrowej nieustanne leżenie w łóżku wydaje się sytuacją nie do wyobrażenia – jak to, nie można wyjść w dowolnej chwili i zadbać o siebie samodzielnie? Z tego powodu tak ważne jest skupienie na sygnałach, dawanych przez osobę leżącą oraz troska o jej psychiczne samopoczucie. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby nieustanny pobyt w łóżku nie był dla osoby chorej udręką.

 

O czym powinien pamiętać opiekun w trakcie opieki nad osobą leżącą
Opieka nad osobą leżącą w domu

Stwórz grafik

Jeśli masz ten komfort, że nie opiekujesz się osobą leżącą w łóżku samodzielnie, ustal z innymi domownikami podział obowiązków i, w miarę możliwości – grafik, który pomoże Wam lepiej się zorganizować. Osoba chora może wymagać opieki zarówno w dzień, jak i w nocy, a Ty przecież też chcesz czasem wyjść z domu czy odpocząć. Zaangażuj w opiekę współmałżonka, rodzeństwo czy dorosłe dzieci, a unikniesz nie tylko przemęczenia, ale też frustracji, wynikającej z konieczności opieki przez całą dobę, każdego dnia.

Sprawdź też : Rehabilitacja osoby starszej – nasza oferta

Zadbaj o emocje

Nieustanna opieka nad osobą, leżącą w domu, może rodzić wiele emocji – od nadmiernej troskliwości i współczucia po zniecierpliwienie i złość. Również u chorego pojawi się prawdopodobnie potrzeba nadmiernego okazywania wdzięczności czy gniew na zbyt mało uwagi na jego potrzeby i uczucia. Emocje Wami targające mogą przybierać na sile, jeśli to jedna z najbliższych Ci osób. Postaraj się uporządkować swoje uczucia. Jeśli czujesz, że wzbierają negatywne emocje, odpocznij przez chwilę i, jeśli to możliwe, wyjdź z domu, aby oderwać się na jakiś czas od tej sytuacji. Pamiętaj, że o wiele lepiej jest pozwolić negatywnym emocjom wyciszyć się i zniknąć, niż potęgować je przez rozdmuchiwanie i awantury.

Higiena

Jeden z najważniejszych aspektów opieki nad osoba chorą jest higiena. Utrzymana na odpowiednim poziomie, pozwoli choremu zachować lepsze samopoczucie, bo kto nie lubi być czysty i pachnący? Dodatkowo może uchronić przed infekcjami. Pamiętaj, że osoba, która spędza czas tylko w łóżku, ma obniżoną odporność, dlatego szybciej dopadają ją wszelkie wirusy. Dbając o higienę osoby chorej, zachowaj dyskrecję i powagę. Podejdź do tego w sposób neutralny – zrób to, co musisz jak najbardziej sprawnie, pamiętając o poczuciu godności osoby chorej. Kiedy zdarzy się sytuacja, że będziesz musiał nakłaniać chorego do mycie, nie trać cierpliwości. W tym przypadku również sprawdzi się grafik – stała godzina mycia pozwoli utrzymać pewną powtarzalność, a tym samym nie będzie rodziła tak dużego stresu. Będzie to o wiele bardziej komfortowe, niż wielogodzinne oczekiwanie osoby leżącej na to, aż niespodziewanie wpadniesz i oznajmisz, że masz teraz kilka minut, więc będzie to czas na szybką higienę.

W kwestii utrzymania higieny osoby leżącej może pojawiać się wiele oporów ze strony bliskich – jest to jak najbardziej zrozumiałe. Możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego opiekuna, który jest szkolony także w tym kierunku. Dzięki doświadczeniu realizuje on proces bardzo sprawnie, z wysoką jakością i przy pełnym zachowaniu godności osoby leżącej. Tego typu usługa może być wielką pomocą przy codziennej dbałości o zachowanie higieny.

Wykorzystaj dostępny sprzęt

W dzisiejszych czasach opieka nad chorym jest znacząco ułatwiona, ponieważ w sklepach dostępne jest wiele przydatnych przedmiotów: pieluchomajtki, cewniki czy plastry przeciwodleżynowe. Jeśli Twój podopieczny może wstawać z łóżka, rozważ zakup niewielkiego wózka inwalidzkiego lub balkonika, który ułatwi tej osobie dojście do kuchni czy łazienki.

Warto zaopatrzyć się również w specjalistyczne łóżka. Zapewniają one doskonałą ergonomię oraz zwiększają komfort osoby leżącej. Pomagają również samej osobie opiekującej się seniorem. Tego typu łóżka można nachylać pod odpowiednim kątem, podnosić do optymalnej wysokości oraz unosić nogi – w zależności od potrzeb osoby leżącej. Pamiętaj nie musisz płacić za zakup łóżka, rozwiązania specjalizowane kosztują nawet do 4.000 zł. U nas możesz takie łóżko wypożyczyć. Długotrwałe przebywanie w pozycji leżącej może skutkować odleżynami, dlatego warto wyposażyć się również w materac przeciwodleżynowy. Tego typu materace posiadają specjalne technologie, które pomagają zarówno w zapobieganiu odleżynom, jak i w ich leczeniu. Materac zapewnia odpowiedni przepływ powietrza, zmniejszając nacisk na poszczególne części ciała oraz masując skórę. Jest to prosty sposób na poprawę komfortu osoby leżącej.

Urozmaicaj czas osobie chorej

W żadnym wypadku nie możesz pozwolić, aby osoba chora przez całe dnie leżała bezczynnie w łóżku i wpatrywała się w sufit. Zadbaj o urozmaicenie jej czasu Kiedy spędzacie czas w gronie rodziny, możecie pomóc jej przenieść się na kanapę do salonu – w ten sposób spędzi z Wami czas, a jednocześnie będzie czuła się komfortowo. Zapewnij też inne rozrywki. Podstawą będzie telewizja, jednak ile można ją oglądać? W zależności od stanu zdrowia chorego możesz dostarczyć mu książki, krzyżówki, audiobooki lub na przykład coś do szycia. Ty najlepiej wiesz, jak Twój leżący podopieczny lubi spędzać czas.

Zadbaj także o towarzystwo. Postaraj się, aby osobę chorą odwiedzali znajomi czy ktoś z rodziny. Samotność jest jednym z najgorszych stanów, jakich może doświadczyć człowiek, dlatego musisz skutecznie jej przeciwdziałać. Jak najczęściej spędzajcie czas razem, oglądając filmy, grając w gry czy po prostu rozmawiając. Jeśli to możliwe, spożywajcie posiłki razem. Mówi się, że podstawą dobrej sytuacji w rodzinie jest przynajmniej jeden posiłek dziennie, zjedzony wspólnie – może coś w tym jest?

Specjalistyczna opieka

Osoba chora, leżąca w łóżku, prawdopodobnie będzie wymagała specjalistycznej opieki. Powinna pojawiać się pielęgniarka do podawania leków czy wykonania zastrzyków oraz lekarz. Możesz skorzystać ze specjalnych usług, jak na przykład wizyta pielęgniarki trzy razy w tygodniu. Wiele organizacji współpracuje z wolontariuszami, którzy mogą pojawić się w Twoim domu i pomóc w opiece.

Istnieje również możliwość skorzystania ze specjalistycznej opieki nad osobami starszymi, obłożnie chorymi, realizowanej w domach. Jest to usługa dużo tańsza, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty, pracującego w domu u osób starszych. Taka osoba posiada duże doświadczenie w świadczeniu tego typu usług.

Prywatność

Zapewnij osobie leżącej odpowiednią prywatność. Jest to jedna z najbardziej podstawowych potrzeb człowieka. O ile to możliwe, niech osoba chora ma swój własny pokój – w ten sposób będzie mogła cieszyć się intymnością. Oczywiście zadbaj o to, aby miała pod ręką coś, czym może Ciebie wezwać.

Podsumowanie

Opieka nad osobą chorą, leżącą w domu, to nie koniec świata. Mnóstwo osób świetnie radzi sobie z taką sytuacją. Pamiętaj o pozytywnym podejściu i cierpliwości, a wszystko będzie przebiegało sprawnie i w dobrej atmosferze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

® 2018 - 2024 - Wszelkie prawa zastrzeżone - jesiennie.pl. Stworzone przez: Paul Bystrzan
Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl