<link rel="stylesheet" href="//fonts.googleapis.com/css?family=Dosis%3Ainherit%2C400%7CLato:400,400i,700,900">Poradnik dla opiekuna jesiennie.pl Jak opiekować się seniorami Opieka dla osób starszych Poznań Poradnik dla opiekuna - opieka nad osobą starszą

Poradnik dla opiekuna – opieka nad osobą starszą

Jesteś opiekunem osoby starszej. Może już niebawem będziesz opiekował się seniorem i masz obawy, czy wszystko ułoży się dobrze? Twoje obawy są uzasadnione – początki bywają trudne, z czasem jednak razem z klientem opracujecie sobie zasady komfortowej współpracy . Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę przed rozpoczęciem pracy jako opiekun osoby starszej.

Poradnik dla opiekuna – jak opiekun powinien przygotować się do wizyty u podopiecznego

Jak opiekun powinien przygotować się i jaką postawę reprezentować w trakcie pobytu w domu podopiecznego

Rozpoczynasz pracę jako opiekun osoby starszej i zastanawiasz się, jak powinieneś się przygotować? Przede wszystkim powinieneś zadbać o odpowiednią prezencję i o swoją wygodę, ustalić z klientem wszystkie niezbędne szczegóły oraz zdobyć jak najwięcej informacji na temat seniora, aby szybko zbudować z nim dobrą relację. Dzięki temu zarówno Twój, jak i jego codzienny komfort bardzo wzrośnie.

Jako opiekun osób starszych powinieneś wyglądać w pełni profesjonalnie. Zadbaj o wygodny strój i płaskie obuwie – dzięki temu stworzysz wokół siebie atmosferę pewności i bezpieczeństwa. Unikaj długich, kolorowych paznokci, dziwnych fryzur, zbyt mocnego makijażu i perfum, wyzywających ubrań i krzykliwych dodatków – mogą one sprawić, że klient nie zaufa Ci jako opiekunowi swojego rodzica. Unikaj również dymu papierosowego, ponieważ nie każdy go toleruje. Bardzo ważne jest Twoje zachowanie w domu osoby starszej. Zadbaj o uśmiech i o wysławianie się, zachowuj się empatycznie i pokaż, że masz naprawdę dużą wiedzę na temat opieki nad osobami starszymi. Wszelkie problemy czy złe samopoczucie zostaw w domu – w pracy z osobą starszą z pewnością nie będą one pomocne.

Kolejną kwestią, o której musisz pamiętać są ustalenia poczynione wcześniej z klientem. Dowiedz się, z których pomieszczeń czy przedmiotów w domu możesz korzystać, gdzie znajdziesz leki czy środki higieny, a także pieniądze na codzienne wydatki. Zapytaj także o topografię otoczenia – niezbędna może być apteka, sklep czy ośrodek opieki. Ustal również szczegółowy grafik i sposób komunikacji zarówno z klientem, jak i ze swoim przełożonym czy koordynatorem. Na co dzień pamiętaj o higienie – używaj rękawiczek ochronnych i często myj ręce.

Celem Twojej pracy jest zapewnienie osobie starszej jak największego komfortu i wygody. Zacznij od zdobycia informacji na temat codziennych nawyków, przyzwyczajeń seniora, jego hobby i upodobań. Oprócz tego powinieneś dowiedzieć się jak najwięcej o jego stanie zdrowia, przebytych chorobach, przyjmowanych lekach, wizytach u lekarza, codziennych godzinach aktywności – nie wstydź się pytań. Im więcej informacji zdobędziesz, tym lepiej wykonasz swoją pracę.

Opieka nad osobą niesamodzielną – podsumowanie

Współpraca opiekuna seniora z klientem wymaga dużo pracy każdej ze stron, szczególnie na początku. Niezbędna jest wymiana wielkiej ilości informacji, poznanie nawzajem siebie i swoich przyzwyczajeń czy ustalenie wielu codziennych szczegółów. Odpowiednie podejście i zaangażowanie przyniosą jednak oczekiwane efekty – owocną, bezproblemową współpracę, dzięki której osoba starsza czy niepełnosprawna zyska wspaniałą opiekę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

® 2018 - 2019 - Wszelkie prawa zastrzeżone - jesiennie.pl
%d bloggers like this: