Poradnik dla opiekuna osoby starszej

Opiekun osoby starszej

Jesteś opiekunem osoby starszej. Może już niebawem będziesz opiekował się seniorem i masz obawy, czy wszystko ułoży się dobrze? Twoje obawy są uzasadnione – początki bywają trudne, z czasem jednak razem z klientem opracujecie sobie zasady komfortowej współpracy. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę przed rozpoczęciem pracy jako opiekun osoby starszej.

Poradnik dla opiekuna osoby starszej. Manual opiekuna seniora
Poradnik dla opiekuna osoby starszej – jak opiekun powinien przygotować się do wizyty u podopiecznego

Jak opiekun osoby starszej powinien przygotować się i jaką postawę reprezentować w trakcie pobytu w domu podopiecznego

Rozpoczynasz pracę jako opiekun osoby starszej i zastanawiasz się, jak powinieneś się przygotować? Przede wszystkim powinieneś zadbać o odpowiednią prezencję i o swoją wygodę, ustalić z klientem wszystkie niezbędne szczegóły oraz zdobyć jak najwięcej informacji na temat seniora, aby szybko zbudować z nim dobrą relację. Dzięki temu zarówno Twój, jak i jego codzienny komfort bardzo wzrośnie.

Jako opiekun osoby starszej powinieneś wyglądać w pełni profesjonalnie. Zadbaj o wygodny strój i płaskie obuwie – dzięki temu stworzysz wokół siebie atmosferę pewności i bezpieczeństwa. Unikaj długich, kolorowych paznokci, dziwnych fryzur, zbyt mocnego makijażu i perfum, wyzywających ubrań i krzykliwych dodatków – mogą one sprawić, że klient nie zaufa Ci jako opiekunowi swojego rodzica. Unikaj również dymu papierosowego, ponieważ nie każdy go toleruje. Bardzo ważne jest Twoje zachowanie w domu osoby starszej. Zadbaj o uśmiech i o wysławianie się. Zachowuj się empatycznie i pokaż, że masz naprawdę dużą wiedzę na temat opieki nad osobami starszymi. Wszelkie problemy czy złe samopoczucie zostaw w domu – w pracy z osobą starszą z pewnością nie będą one pomocne.

Równie istotne dla opiekuna osoby starszej

Kolejną kwestią, o której musisz pamiętać, jako opiekun seniora, są ustalenia poczynione wcześniej z klientem. Dowiedz się, z których pomieszczeń czy przedmiotów w domu możesz korzystać, gdzie znajdziesz leki czy środki higieny, a także pieniądze na codzienne wydatki. Zapytaj także o topografię otoczenia – niezbędna może być apteka, sklep czy ośrodek opieki. Ustal również szczegółowy grafik i sposób komunikacji zarówno z klientem, jak i ze swoim przełożonym czy koordynatorem. Na co dzień pamiętaj o higienie – używaj rękawiczek ochronnych i często myj ręce.

Celem Twojej pracy jest zapewnienie osobie starszej jak największego komfortu i wygody. Zacznij od zdobycia informacji na temat codziennych nawyków, przyzwyczajeń seniora, jego hobby i upodobań. Oprócz tego powinieneś dowiedzieć się jak najwięcej o jego stanie zdrowia, przebytych chorobach, przyjmowanych lekach, wizytach u lekarza, codziennych godzinach aktywności – nie wstydź się pytań. Im więcej informacji zdobędziesz, tym lepiej wykonasz swoją pracę.

Opieka nad osobą niesamodzielną – podsumowanie

Współpraca opiekuna seniora z klientem wymaga dużo pracy każdej ze stron, szczególnie na początku. Niezbędna jest wymiana wielkiej ilości informacji, poznanie nawzajem siebie i swoich przyzwyczajeń czy ustalenie wielu codziennych szczegółów. Odpowiednie podejście i zaangażowanie przyniosą jednak oczekiwane efekty – owocną, bezproblemową współpracę, dzięki której osoba starsza czy niepełnosprawna zyska wspaniałą opiekę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

® 2018 - 2024 - Wszelkie prawa zastrzeżone - jesiennie.pl. Stworzone przez: Paul Bystrzan
Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl