Opiekun osoby starszej

Opieka nad starszymi

W tym artykule chcielibyśmy przekazać czytelnikom, nasze doświadczenia w zakresie przygotowania do opieki opiekunów osób starszych. Kim powinien być opiekun osoby starszej, jaki cechy charaktery są preferowana u opiekuna, aby radził sobie odpowiednio dobrze w trakcie opieki. Jakie powinien mieć przygotowanie teoretyczne, aby pracował w komforcie psychicznym. Oraz w jaki sposób powinien podejść do kwestii wyglądu, aby wzbudzał zaufanie u podopiecznych jak i klientów, którzy przekażą mu zlecenia opieki do realizacji.

Opiekun i podopieczny - powinna istnieć chemia
Opieka niemedyczna w domu u seniora

Preferowane cechy charakteru

Dobry opiekun osoby starszej, to nie tylko osoba, która posiada podstawową wiedzę teoretyczną i potrafi komunikować się ze swoim podopiecznym. Współpracując z osobą starszą, często schorowaną niezwykle ważne są cechy osobnicze opiekuna, jak wysoka kultura osobista, cierpliwość, empatia, troska o innych, łatwość rozwiązywania problemów. Należy zdawać sobie sprawę, że osoba starsza, której towarzyszy np. demencja może być nieuprzejma, agresywna, drażliwa, poirytowana. Dyskomfort, jaki towarzyszy osobie unieruchomionej i zależnej od innych bywa często niezrozumiały przez osoby zdrowe. Dlatego opiekun dla podopiecznego powinien być osobą potrafiącą stworzyć takie warunki relacji, by doszło do przełamania bariery między stronami, by osoba starsza czuła się bezpiecznie i darzyła swojego opiekuna zaufaniem. Istotne zatem okazuje się również posiadanie dużych pokładów wyrozumiałości, równowagi i odporności psychicznej przez opiekuna.

Przygotowanie teoretyczne w zastosowaniu praktycznym

Opiekunowie osób starszych zastanawiają się jaką wiedzę medyczną i z zakresu pielęgniarstwa powinni posiadać. Przeszkolenie medyczne jak i doświadczenie środowiskowe czy szpitalne w opiece nad osobami starszymi może okazać się bardzo przydatne w przyszłej pracy. Nie wymaga się jednak od przyszłych opiekunów znajomości wszystkich chorób, wykonywania zabiegów pielęgniarskich (zastrzyki, kroplówki), czy zasad znajomości rehabilitacji. W większości przypadków rodzin, które poszukują opiekunów dla swoich bliskich, pomoc ze strony wyspecjalizowanych służb medycznych zostaje zapewniona. Z całą pewnością opiekunowi przyda się znajomość chorób na którą cierpi jego podopieczny. Możliwych komplikacji zdrowotnych, objawów, symptomów świadczących o pogorszeniu się stanu zdrowia osoby starszej.

Dla opiekuna ważne jest również przyswojenie informacji dotyczących ograniczeń osoby starszej, np. odnośnie przyjmowania określonych produktów, wykonywania ćwiczeń ruchowych. Jeżeli podopieczny jest osobą leżącą istotne jest poznanie profilaktyki przeciwodleżynowej i przeciwzakrzepowej, która jest zabiegiem zbawiennym, niejednokrotnie ratującym życie osób starszych. W pracy z osobami starszymi niebagatelne znaczenie ma również stan zdrowia opiekuna. Przeciwwskazaniem do wykonywania pracy opiekuna osoby starszej mogą być zwyrodnienia kręgosłupa, przepukliny i inne schorzenia, gdzie niewskazany jest wysiłek. Nie trzeba wspominać, że nałóg alkoholowy opiekuna wyklucza jego pracę dotyczącą podjęcia różnych form opieki.

Dbałość o wygląd 

Ważnym elementem wizerunku opiekunki osoby starszej jest jej ubiór, który powinien być wygodny, czysty ale i też w stonowanej kolorystyce. Forma ubioru jest ważna, gdyż osobie starszej często trzeba pomóc wstać, przemieszczać się lub ją karmić. Skrępowane ruchy utrudniają pracę, a i warto pamiętać, że łatwo narazić swój ubiór na pobrudzenie. Istotna jest też świadomość, że osoby starsze posiadają często tradycyjne poglądy. Dlatego krótkie spódniczki, opięte ubrania i duże dekolty mogą wywoływać u nich zgorszenie. Opiekunkom o dłuższych włosach zaleca się ich spięcie, co oprócz walorów higienicznych przyczyni się do zwiększenia estetyki wyglądu. Ponadto opiekun osoby starszej powinien zadbać o wygląd paznokci. Powinny być one krótkie, zadbane i najlepiej niepomalowane.

Podsumowanie

Całokształt – cechy personalne opiekuna, jego wiedza, zdrowie i wygląd mają przeogromne znaczenie w opiece nad osobą starszą. Wszystkie te elementy przyczyniają się do polepszenia komfortu funkcjonowania osoby starszej. Tym samym zwiększają zaufanie u rodziny, która ma poczucie, że jego najbliższą osobą zajmuje się odpowiedzialny, empatyczny, doświadczony, zdrowy i schludnie wyglądający opiekun.

Sprawdź też naszą propozycję → Rehabilitacja osoby starszej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

® 2018 - 2024 - Wszelkie prawa zastrzeżone - jesiennie.pl. Stworzone przez: Paul Bystrzan
Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl