Podologia dla seniora

Pomoc podologa dla seniorów i osób starszyc

W ramach naszych usług zadbamy również o stopy osób starszych. Wiemy, iż samodzielna pielęgnacja stóp może być dla seniorów uciążliwa dlatego zachodzi potrzeba skorzystania z pomocy specjalisty. Z usługi może skorzystać zarówna osoba młoda, dzieci jak i osoby starsze. Jednak największy procent stanowią ci ostatni – seniorzy. Zdarza się tak dlatego, że samodzielna pielęgnacja stóp może być dla osób starszych uciążliwa, z racji między innymi ich problemów z poruszaniem się, towarzyszących im schorzeń kręgosłupa, czy kłopotów ze wzrokiem. Osoby starsze często proszą członków rodziny, aby im pomogli w pielęgnacji stóp, jednak nie mając odpowiedniego sprzętu nawet oni nie potrafią zaradzić problemowi. W tym wypadku zachodzi potrzeba skorzystania z pomocy podologa. Specjalista skutecznie usunie bolesne zmiany i będzie na stałe opiekował się stopami seniora, w taki sposób aby problemy nie powracały.

Stopy osób starszych. Podolog. Podologia dla osoby starszej. Zadbaj o stopy seniora
Usługi podologiczne – czyli jak pomóc seniorowi zadbać o jego stopy

Stopa duszą naszego organizmu

Stopa jest niezwykłym mechanizmem, nazywana jest „drugim sercem”. Przez całe życie nasze stopy narażone są na liczne urazy, niestety niewiele osób przewiązuje wagę do stanu swoich stóp. Nie zdajemy sobie sprawy, że pewne dolegliwości zdrowotne mogą być związane z zaburzeniami stanu stóp, które z kolei powodują dysfunkcję organów znajdujących się głęboko w ciele. Zaniedbane stopy mogą prowadzić między innymi do schorzeń, takich jak: bóle głowy, kręgosłupa, zaburzenia wzrokowe, zaburzenia psychiczne i wiele innych.

Innymi słowy, powinniśmy pamiętać, że między naszą kondycją a stanem stóp istnieje ścisły związek. Obolałe, przemęczone, opuchnięte, piekące odciski, modzele, czy też nachodzące na siebie palce – to sygnały nieprawidłowości wewnątrz naszego organizmu.

Stopy osób starszych

O stopy powinniśmy dbać przez całe życie, warto jednak pamiętać, że szczególną pielęgnację należy zapewniać stopom osób starszych. W wieku senioralnym może pojawić się wiele problemów z nimi związanych, dlatego dobrze wiedzieć, w jaki sposób im zapobiegać.
Z wiekiem skóra przestaje produkować ochronną warstwę tłuszczową, staje delikatniejsza i mniej elastyczna. To powoduje, że jest bardziej narażona na otarcia i uszkodzenia. Nierzadko stopy seniorów są zbyt przesuszone, ich pięty mają tendencje do rogowacenia, co prowadzi do powstawania bolesnych rozpadlin i pęknięć. Dodatkowo, stopy osób starszych są często zdeformowane, dochodzi do łatwego powstawania bolesnych odcisków.

Wraz z upływem lat zaczynają pojawiać się zmiany grubości, kształtu i barwy płytki paznokciowej. U osób w podeszłym wieku najczęstsze problemy dotyczą zaburzeń krążenia, tym samym wzrost paznokci zostaje spowolniony. Pod wpływem tych dysfunkcji, między innymi, płytka zmienia kierunek wzrostu, dochodzi do nadmiernego jej rogowacenia, co z kolei powoduje powstanie tzw. paznokcia szponowatego, który sprawia ból podczas chodzenia.

Najczęstsze schorzenia stóp osób starszych

Do najczęstszych schorzeń stóp u osób starszych zaliczyć należy:

  • zaburzenia krążenia – przy zaburzeniach krążenia paznokcie najczęściej stają się zgrubiałe, przerośnięte, podatne na grzybicę i łamliwe. Brak profilaktyki prowadzi do wrastania paznokci oraz powstawania deformacji stóp,
  • cukrzyca – to choroba, która często towarzyszy osobom starszym i niestety bardzo niekorzystnie wpływa na stan ich stóp. Mówi się o tzw. stopie cukrzycowej. Schorzenie to wymaga pomocy podologa, gdyż samodzielna pielęgnacja stopy cukrzycowej jest bardzo trudna. Specjalista wykona odpowiednie zabiegi, zadba o profesjonalną pielęgnację, tym samym przyczyni się do utrzymania chorej stopy w dobrej kondycji,
  • sucha i cienka skóra stóp – naturalny proces starzenia się sprawia, że skóra traci swoją grubość
    i elastyczność. Stopy osób starszych szybciej się przesuszają, wzrasta u nich ryzyko otarć czy uszkodzeń naskórka. Aby temu zapobiec, konieczne jest nawilżanie skóry stóp oraz zapewnienie im profesjonalnej opieki podologicznej.

Jak działamy?

Dużym plusem jest to, że dojeżdżamy do domu pacjenta.
Na miejscu podolog, w zależności od stanu kończyn dolnych, wykona następujące działania:
pedicure, usunie bolesne odciski czy modzele, skróci zgrubiałe paznokcie, wykona specjalistyczny zabieg na paznokciach szponowatych, pomoże w zagojeniu pękających pięt, dobierze odpowiednie odciążenia ułatwiające poruszanie się, pomoże w leczeniu ran przewlekłych, zaproponuje odpowiednie obuwie, dobierze preparaty do pielęgnacji domowej. W przypadku dużych deformacji stóp, można przygotować specjalistyczne wkładki do butów. Nasze zabiegi realizowane są indywidualnie dla każdego pacjenta.

Jeśli nasza oferta znalazła Państwa zainteresowanie to zapraszamy do kontaktu.

Czym jest podologia?

Podologia inaczej podiatria to dziedzina medycyny zajmująca się badaniem i leczeniem wad, zniekształceń i zaburzeń funkcjonalnych dotyczących stóp stawu skokowo-goleniowego.  Podologia łączy kosmetologię z odrobiną chirurgii i ortopedii oraz obejmuje takie dziedziny wiedzy z zakresu nauk medycznych jak ostologia, miologia, diabetologia, dermatologia, ortopedia i chirurgia oraz opatrywanie i leczenie ran. Podolodzy bardzo często zajmują się profilaktyką i leczeniem stóp osób starszych, dzieci ale równie często sportowców. W Polsce jest to nowa dziedzina wiedzy z zakresu nauk medycznych, która zyskuje szeroką popularność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

® 2018 - 2024 - Wszelkie prawa zastrzeżone - jesiennie.pl. Stworzone przez: Paul Bystrzan
Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl