Poradnik dla klienta – jak przygotować się do przyjęcia opiekuna osób starszych w domu

Decyzja w sprawie opieki nad bliskim została podjęta

Nadszedł czas, abyś sięgnąć po profesjonalną pomoc w opiece nad osobą starszą? Masz obawy, czy wszystko ułoży się dobrze? Twoje obawy są uzasadnione – początki bywają trudne, z czasem jednak opracujecie z opiekunem Twojego bliskiego zasady komfortowej współpracy. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przed skorzystaniem z usług opiekuna osoby starszej.

Poradnik dla klienta. Jak przygotować się do wizyty opiekuna osób starszych we własnym domu
Poradnik dla klienta – jak klient powinien przygotować się na wizyty opiekuna osoby starszej

W jaki sposób klient powinien przygotować się i co powinien uwzględnić w trakcie pobytu opiekuna w domu u podopiecznego?

Już niebawem w Twoim domu pojawi się opiekun osoby starszej i zastanawiasz się, jak się przygotować? Przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na trzy podstawowe kwestie:

  • zapewnij opiekunowi komfortowe miejsce pracy,
  • przekaż mu wszystkie niezbędne informacje oraz
  • ustal niezbędne szczegóły współpracy.

Szczegóły znajdziesz poniżej:

Miejsce pracy

W zależności od tego, czy opiekun seniora zamieszka z Twoim rodzicem lub dziadkiem, czy będzie pracował tam tylko ustaloną ilość godzin, powinieneś przygotować dla niego miejsce pracy. Jeśli będzie to opieka z zamieszkaniem, opiekun powinien mieć swój pokój – najlepiej, aby sąsiadował z pokojem osoby starszej. Dobrze, aby znalazły się w nim wszystkie niezbędne sprzęty, takie jak łóżko, szafa, biurko czy krzesło. Opiekun powinien mieć swobodny dostęp do kuchni i łazienki – od jego komfortu w dużej mierze zależy również jakość wykonywanej pracy i samopoczucie seniora.

Niezbędne informacje

Kolejną ważną kwestią jest przekazanie opiekunowi seniora wszelkich niezbędnych informacji. Przygotuj sobie listę rzeczy, które powinieneś mu powiedzieć. Bardzo ważne jest, aby opiekun wiedział wszystko o systemach alarmowych w domu – dzięki temu unikniecie nieprzyjemnych incydentów. Powinieneś również przygotować dodatkowy komplet kluczy do mieszkania – będą one niezbędne. Oczywiście najważniejsza jest osoba starsza, którą będzie zajmował się opiekun. Zacznijcie od szczegółowej rozmowy o jego stanie zdrowia, przyjmowanym lekach, przyzwyczajeniach i nawykach, a także o jego jadłospisie, planie dnia, wizytach u lekarza czy czynnościach, które lubi wykonywać.

Poinformuj opiekuna o godzinach aktywności seniora oraz o obecnych lub przebytych chorobach zakaźnych. Dzięki tak dużej wiedzy opiekun łatwiej rozpocznie pracę i szybciej zbuduje dobry kontakt z seniorem. Relacja ta ważna jest dla każdej ze stron, dlatego powinieneś starać się, aby była jak najlepsza – nie zaszkodzi dobre słowo na temat opiekuna i jego wysokich kompetencji, a także serdecznego usposobienia. Zadbaj o środki higieny, takie jak pieluchy – nie powinno ich zabraknąć. Oprócz tego poinformuj opiekuna, gdzie znajdzie pieniądze na bieżące wydatki.

Szczegóły współpracy w zakresie opieki nad osobą starszą

Ostatnią, równie ważną rzeczą, jest ustalenie szczegółów współpracy. Jeśli opiekun zamieszka w domu, poinformuj go, z których pomieszczeń może korzystać. Nie obawiaj się, że w ten sposób zrazisz go do siebie. Opiekun poczuje się o wiele lepiej, mając jasność sytuacji i nie musząc zastanawiać się, czy dany pokój jest przeznaczony dla niego. Istotne dla komfortu Waszej współpracy jest ustalenie, w jaki sposób będziecie się kontaktować – najwygodniejszym sposobem będą oczywiście krótkie wiadomości czy rozmowy telefoniczne czy cotygodniowe spotkania. Zostaw opiekunowi najważniejszą listę numerów telefonu – do siebie, do swojego rodzeństwa, lekarza, pielęgniarki czy innych ważnych osób. Pamiętaj, że opiekun nie może pracować przez siedem dni w tygodniu, w dzień i w nocy – ustal z nim, kiedy będzie miał czas wolny. Najlepiej zrobić to, uwzględniając godziny aktywności seniora. Ostatnią ważną kwestią jest poinformowanie opiekuna o topografii okolicy. Przekaż informację gdzie znajduje się przystanek, sklep, apteka, ośrodek zdrowia i inne miejsca, zabezpieczające seniora.

Opieka nad osobą niesamodzielną – podsumowanie

Współpraca opiekuna seniora z klientem wymaga dużo pracy każdej ze stron, szczególnie na początku. Niezbędna jest wymiana sporej ilości informacji, poznanie nawzajem siebie i swoich przyzwyczajeń czy ustalenie wielu codziennych szczegółów. Odpowiednie podejście i zaangażowanie przyniosą jednak oczekiwane efekty – owocną, bezproblemową współpracę, dzięki której osoba starsza czy niepełnosprawna zyska wspaniałą opiekę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

® 2018 - 2024 - Wszelkie prawa zastrzeżone - jesiennie.pl. Stworzone przez: Paul Bystrzan
Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl