Rodzaje opieki nad osobami starszymi

Niejednokrotnie osoby starsze starają się być samodzielne i w wielu przypadkach doskonale im to wychodzi. Jednak w pewnym momencie, w przypadku wielu seniorów, nadchodzi moment, kiedy potrzebują oni wsparcia kogoś z rodziny albo opiekuna osoby starszej. Jeśli Twoi rodzice albo ktoś z bliskich przestają radzić sobie z codziennymi obowiązkami, być może pora rozważyć alternatywą w postaci wsparcia. Dowiedz się, jakie są rodzaje opieki nad osobami starszymi i który z nich najlepiej się sprawdzi.

Rodzaje opieki nad osobami starszymi, chorymi i niesamodzielnymi
Optymalnie dobierz rodzaj opieki do swoich i starszych osób tobie bliskich

Opieka całodobowa z zamieszkaniem

Z pewnością najbardziej zaawansowaną formą opieki jest opieka całodobowa z zamieszkaniem. Tego typu wsparcie stosowane jest w przypadku osób, które są całkowicie niesamodzielne i potrzebują nieustannej opieki. Odbiorcami tej usługi są przede wszystkim osoby w bardzo zaawansowanym wieku albo te, które są już w ostatnich fazach chorób neurodegeneracyjnych, na przykład choroby Parkinsona czy Alzheimera.

W przypadku opieki całodobowej z zamieszkaniem, opiekun wprowadza się do seniora i świadczy mu usługi niemal przez cały czas. Dba o jego codzienną toaletę, ubiór, posiłki, a także o przyjmowanie leków czy wizyty u lekarza. Tego typu rozwiązanie może stanowić pewien dyskomfort dla seniora, dlatego warto wybrać naprawdę profesjonalnego opiekuna osoby starszej, który ma świadomość i wiedzę nie tylko na temat choroby, ale też sprosta przy zapewnieniu choremu komfortu.

Opieka godzinowa

Opieka godzinowa to doskonała propozycja dla osób, które mieszkają z rodzicami i chcą zapewnić im opiekę na czas swojego wyjścia do pracy. Jeśli nie chcesz, aby Twój rodzic lub inna osoba starsza przeprowadzała się do domu opieki, warto zdecydować się na opcję opieki godzinowej.

Wybrany przez Ciebie opiekun osoby starszej będzie pojawiał się u Ciebie o określonej godzinie i pracował według ustalonego grafiku. Dzięki temu nie będziesz musiał obawiać się, co  w danej chwili dzieje się z seniorem i jak radzi sobie w domu. Opiekun osoby starszej zapewni seniorowi pełne wsparcie. Zadba o jego potrzeby i w razie konieczności, podając leki lub idąc z nim do lekarza. Tego typu rozwiązanie z pewnością jest najczęściej stosowane, ponieważ zapewnia duży komfort zarówno choremu, jak i opiekunom.

Opieka weekendowa

Opieka weekendowa nad seniorem może sprawdzić się w sytuacji, kiedy wszyscy domownicy wyjeżdżają na weekend i brakuje kogoś, kto mógłby w tym czasie zająć się seniorem. W rzeczywistości opieka weekendowa jest częstym uzupełnieniem dla opieki godzinowej. W tym przypadku wygląda to podobnie – opiekun osoby starszej zjawia się na cały weekend i zapewnia seniorowi pełne wsparcie, włącznie z pomocą przy korzystaniu z toalety, serwowaniu posiłków czy podawaniu leków.

Weekend to czas, kiedy większość domowników nie pracuje. Warto spędzić wtedy nieco czasu z seniorem – na przykład podczas wspólnego spaceru, posiłku czy oglądania filmu. Należy pamiętać, że życie osób starszych staje się nieco monotonne, ponieważ przestają oni mieć obowiązki zawodowe. Dobrym pomysłem jest zapewnienie osobom starszym rozrywek, a w weekendy towarzystwa.

Opieka nocna

Opieka nocna polega na tym, że opiekun osoby starszej pojawia się u chorego na całą noc. Tego typu usługa jest doskonałą propozycją dla chorych cierpiących na chorobę Alzheimera. Takie osoby często borykają się z bezsennością i potrafią znikać w ciągu nocy. Idealny opiekun osoby starszej powinien być bardzo czujny i łatwo radzić sobie z nadchodzącą sennością.

Inną sytuacją, w której sprawdzi się opieka nocna, jest moment, gdy objawy choroby nasilają się u chorego właśnie w nocy. Może to dotyczyć wielu schorzeń. Niejednokrotnie niezbędne jest podanie leków w nocy – w takim przypadku warto skorzystać z opcji opieki nocnej. Dobrym pomysłem jest zapewnienie opiekunowi oddzielnego pomieszczenia, połączonego drzwiami z pokojem seniora. Dzięki temu obydwie osoby będą miały zapewniony pełen komfort, a jednocześnie senior będzie bezpieczny.

Opieka doraźna

Opieka doraźna dobrze sprawdza się w sytuacjach, kiedy osoba starsza dopiero zaczyna mieć problemy z codziennym funkcjonowaniem. Od czasu do czasu potrzebuje wsparcia. Warto wybrać opiekuna, który jest elastyczny i z łatwością dostosuje się do potrzeb osoby starszej. Potrzeby te z czasem mogą się rozszerzać. Profesjonalny opiekun osoby starszej chętnie zaoferuje Ci pomoc doraźną i pojawi się wtedy, kiedy osoba starsza będzie wymagała pomocy i wsparcia.

Opieka doraźna to dobre rozwiązanie również wtedy, kiedy u seniora zdiagnozowano chorobę. Objawy zaczynają się nasilać, jednak nie są jeszcze bardzo uciążliwe. To właściwa opcja w przypadku choroby Parkinsona czy Alzheimera. Kiedy niezbędne jest podawanie leków lub wspieranie chorego w coraz większej ilości czynności.

Opieka doraźna dobrze sprawdzi się na początku, ponieważ pozwoli seniorowi niejako oswoić się z myślą, że od tego czasu może potrzebować wsparcia w codziennych czynnościach. Warto mieć tu na uwadze stan psychiczny seniora, ponieważ świadomość, że zaczyna potrzebować opieki, może spowodować duże obniżenie nastroju. Nieocenioną rolę odgrywa tu wcześniejsza rozmowa z opiekunem na temat tego, że podopieczny po raz pierwszy korzysta z tego rodzaju pomocy.

Rodzaje opieki nad osobami starszymi – podsumowanie

Istnieje wiele rodzajów opieki nad osobami starszymi, a każda z nich doskonale sprawdzi się w innej sytuacji. Można zdecydować się na opiekę całodobową z zamieszkaniem, opiekę nocną i doraźną, a także opiekę godzinową i weekendową. Klasyfikacja ta jest bardzo płynna, a wybór odpowiedniej formy wsparcia jest uzależniony od aktualnych potrzeb osoby starszej. Dlatego warto znaleźć zaufanego opiekuna osoby starszej, do którego senior będzie mógł się przyzwyczaić, poznać go, zaakceptować. Należy wziąć pod uwagę, że w wielu przypadkach na początku wystarczy opieka doraźna. Z czasem niezbędna stanie się opieka całodobowa – pamiętaj, aby zwracać uwagę na stan osoby starszej. Pozwoli to nie przeoczyć momentu, gdy będzie on potrzebował zwiększonego wsparcia.

Opieka nad osobami starszymi poznań – sprawdź naszą ofertę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

® 2018 - 2024 - Wszelkie prawa zastrzeżone - jesiennie.pl. Stworzone przez: Paul Bystrzan
Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl