Gdy zaświeci słońce – rozrywka w cieplejsze dni dla osób starszych

Nadeszła wiosna, a wraz z nią nie tylko słoneczne dni i zachwycająco kwitnąca roślinność, ale też mnóstwo świeżych warzyw i owoców. Zimowe kurtki, czapki i szaliki powędrowały już na dno szafy, a spacery stały się najlepszą rozrywką. Początek wiosny to czas, kiedy za wszelką cenę chcemy spędzić chociaż chwilę na zewnątrz i nacieszyć się słońcem – w te wiosenne dni nie zapomnijmy o seniorach i zorganizujmy im rozrywkę na świeżym powietrzu! A więc zaplanuj odrobinę rozrywki wiosennej dla seniora.

Najpopularniejsza rozrywka seniora - gdy zaświeci słońce - prace na działce
Gdy zaświeci słońce – prace na działce – to najpopularniejszy sposób spędzania czasu przez seniorów

Co kochamy najbardziej? Spacery!

Wystarczy przejść się do najbliższego parku w dowolny wiosenny dzień, aby spotkać tam prawdziwe tłumy – biegające dzieci, całe rodziny, zakochani, plotkujące przyjaciółki i oczywiście seniorzy! Każdy z nas uwielbia wiosenne powietrze, kiedy wszystko budzi się do życia, a z każdym oddechem wdychamy radość budzącej się do życia przyrody. Niezależnie od tego, w jakiej formie jest Twój podopieczny, z pewnością powinieneś jak najczęściej zabierać go na wiosenne spacery. To bardzo ważny element opieki nad osobą starszą. Jeśli nie chodzi samodzielnie, możesz wykorzystać wózek.

Spacery to świetny sposób nie tylko na dotlenienie się, ale też na złapanie słońca. Warto pamiętać, że to właśnie pod wpływem światła słonecznego w naszym organizmie syntetyzowana jest witamina D, która odpowiada między innymi za wchłanianie wapnia, a tym samym za prawidłową strukturę kości i zapobieganie osteoporozie. Ponadto witamina D zapewnia świetny nastrój, dlatego zamiast stosować suplementy, lepiej jest wyjść na długi spacer w pełnym słońcu.

Jeśli osoba starsza, która się opiekujesz, jest samodzielna, nic nie stoi na przeszkodzie, aby udała się na samotny spacer, na przykład wtedy, kiedy Ty jesteś w pracy. Jeśli senior nie jest przekonany do tego pomysłu, postaraj się go namówić. Nic tak nie poprawia nastroju, jak godzina spaceru w kwietniowym lub majowym słońcu.

Wiosenne wycieczki

Wiosna to świetny czas na zorganizowanie wycieczek. Możesz wybrać weekend lub środek tygodnia, jeśli jesteś opiekunem osoby starszej. Dobrze sprawdzą się wycieczki do lasu, nad jezioro, do najbliższego parku narodowego czy do ZOO. Ciekawą propozycją są również ogrody botaniczne czy muzea na świeżym powietrzu. Taka wycieczka to nie tylko okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu i złapania słońca, ale też dla relaksu.

W zależności od kondycji osoby starszej, opiekun może zdecydować się na wędrówkę po lesie albo na spokojny spacer brzegiem jeziora. Warto mieć przy sobie koc, coś do picia i kanapki – niedzielny piknik sprawdzi się w każdym z nadchodzących miesięcy.

Wiosna to również świetna okazja do odwiedzenia rodziny i przyjaciół, którzy mieszkają daleko. Podróż samochodem z reguły jest dla seniora komfortowa, a spotkanie z bliskimi z pewnością świetnie wpłynie na nastrój osoby starszej.

Wiosenne rozrywki w środku miasta?

Większe miasta oferują mnóstwo możliwości spędzenia wolnego czasu, szczególnie kiedy robi się ciepło. To świetny sposób na urozmaicenie opieki nad seniorem. Są to rodzinne pikniki, koncerty, kino na świeżym powietrzu, spacery połączone z oprowadzaniem przez przewodnika, a nawet wyścigi konne. W zależności od miasta z pewnością można znaleźć nie tylko dla osoby starszej, ale też dla siebie. Wiele zajęć organizowanych jest specjalnie dla seniorów – i nie musi to być kurs haftowania czy szachów, ponieważ do wyboru jest mnóstwo bardziej aktywnych form spędzania wolnego czasu.

Jeśli nie masz pojęcia, jakie wiosenne rozrywki zaproponować swojemu podopiecznemu, wystarczy spędzić chwilę w internecie, aby znaleźć mnóstwo opcji. Nie ograniczaj się do tego, co robiliście wielokrotnie i spróbuj zaskoczyć osobę starszą, a zobaczysz, że jej początkowe opory do Twojego pomysłu szybko znikną i spędzicie świetne popołudnie!

Wiosenny dzień w ogrodzie

Masz ten komfort, że posiadasz duży ogród? To z pewnością świetny sposób na spędzenia ciepłego dnia. Ogród przy domu stwarza wiele ciekawych możliwości spędzenia wolnego czasu – wraz ze swoim podopiecznym możesz poczytać, posłuchać muzyki, pograć w karty lub w inne gry, przygotować coś do jedzenia albo po prostu się zrelaksować.

Jeżeli osoba starsza, którą się opiekujesz, jest w dobrej formie fizycznej, możesz zaproponować mu wspólną pracę w ogrodzie. Nie chodzi oczywiście o grabienie całego trawnika, ale na przykład sadzenie kwiatów może stać się świetną rozrywką.

Wiosenne rozrywki dla seniora

Planując wiosenne rozrywki dla seniora, postaraj się, abyście jak najwięcej czasu spędzali na świeżym powietrzu, a najlepiej na słońcu. Wiosna to czas, kiedy mamy naprawdę dużo możliwości spędzenia wolnego czasu – opiekun osoby starszej powinien wykazać się tu wyobraźnią. Zapytaj również swojego podopiecznego, czy ma jakieś pomysły na spędzenie wiosennego dnia. Kto wie, może przy okazji zrealizujesz jego małe marzenie?

Zainteresowany? Opieka domowa nad osobami starszymi poznań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

® 2018 - 2024 - Wszelkie prawa zastrzeżone - jesiennie.pl. Stworzone przez: Paul Bystrzan
Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl