Ubrania dla seniora na zimę. O co powinien zadbać opiekun seniora?

Zimą opieka nad osobami starszymi może przysparzać więcej trudności – mrozy i oblodzone ulice to nieprzyjazne warunki dla seniorów. Istnieją jednak sposoby na poradzenie sobie z zimnem. Norweskie przysłowie mówi, że “Nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania”. Warto poznać kilka trików, dzięki którym dopasowany ubiór ochroni zarówno seniora, jak i opiekuna osoby starszej, przed dokuczliwym zimnem – dzięki temu nawet największe mrozy przestaną być przeszkodą w wyjściu z domu w mroźny dzień. Przeczytaj o tym, o co powinien zadbać opiekun seniora?

Ubrania dla seniora na zimę. Opieka nad osobami starszymi. Opieka seniora jesiennie.pl

Odpowiednie materiały

Wybór dobrej tkaniny jest kluczową kwestią przy zimowym ubiorze. To, z czego wykonane są ubrania znacząco wpływa na uczucie zimna. Warto zadbać o to w przypadku opieki nad osobą starszą. Jednym z najbardziej popularnych materiałów jest bawełna. Opiekunie seniora pamiętaj! – jednak zimą należy o niej zapomnieć. Bawełna błyskawicznie wchłania pot, a ciepło z organizmu ucieka na zewnątrz. W bawełnianych ubraniach szybko czujemy się przemarznięci. To samo dotyczy nylonowych rajstop – jeśli zimą zakładasz je pod spodnie, aby było Ci cieplej, szybko zrezygnuj z tego przyzwyczajenia. Nylon wychładza organizm i bardzo długo schnie, więc potęguje uczucie wyziębienia organizmu.

Jako opiekun seniora zastanawiasz się, z jakich materiałów powinny być wykonane zimowe ubrania? Najlepszym wyborem będzie wełna – klasyczna, z domieszką kaszmiru lub z alpaki. Właściwości termoregulacyjne wełny pomagają w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała. Włókna wełny pochłaniają wilgoć, dzięki czemu pomagają w utrzymaniu temperatury ciała. Jednocześnie wełna jest przewiewna, więc skóra może oddychać i nie poci się tak szybko.

A co z wełną?

Bardzo ważną właściwością wełny jest to, że jest odporna na zamoczenie. Dzięki czemu sprawdzi się nawet podczas intensywnych opadów deszczu i śniegu. Podczas zakupu zimowych ubrań należy zwracać uwagę na skład tkaniny. Ubrania wykonane tylko z wełny będą dobrym wyborem, nie należy jednak odrzucać tych z domieszką poliamidu. Pomaga on w utrzymaniu trwałości wełny i zapobiega jej odkształcaniu. Nie powinno jednak być go więcej niż 20%.

Przy wyborze kurtki warto zwracać uwagę na te wykonane z poliestru. Materiał ten jest bardzo gęsto tkany, dzięki czemu nie przedostaje się przez niego zimne powietrze, gdy wieje silny wiatr. Szczelność ta skutecznie zapobiega wychłodzeniu organizmu. Opcją, która pozwoli najlepiej zatrzymać ciepło, jest oczywiście kurtka puchowa. Jednak jej zakup to obecnie spore wyzwanie – producenci prześcigają się w szukaniu tanich wypełnień da kurtek. W tym przypadku również warto przyjrzeć się metce – 100% puchu w kurtce to idealny wybór.

Nie należy od razu odrzucać kurtek, które wypełnione są mieszanką puchu z pierzem, jednak ta proporcja nie powinna być mniejsza niż 80/10. Puch gęsi jest najlepszy pod względem izolacji – nic lepiej nie uchroni organizmu przed utratą ciepła.

Ubiór warstwowy

Jeszcze kilka lat temu popularne było ubieranie się “na cebulkę” – pod każdą warstwą kryła się kolejna, dzięki czemu po wyjściu na mróz nie trzeba było marznąć, a po wejściu do pomieszczenia można było zdjąć wierzchnie warstwy, aby się nie przegrzewać. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w przypadku opieki nad osobą starszą. Jak rozsądnie ubrać się warstwowo, aby nie marznąć? Na co powinien zwrócić uwagę opiekun seniora

Najrozsądniejszym wyborem będzie metoda trzech warstw. Pierwsza warstwę stanowią ubrania, bezpośrednio przylegające do ciała. Powinny być dopasowane, ale nie ciasne – oprócz ciepła wyznacznikiem jest tutaj również komfort. Głównym zadaniem tej warstwy jest odprowadzanie wilgoci ze skóry. Tkanina powinna odpowiednio oddychać. Dobrze sprawdzi się jedwab czy wełna. Środkowa warstwa ma zapewniać izolację termiczną. Sprawdzą się tutaj te same materiały – wełna, ewentualnie poliester. Trzecia warstwa musi chronić przed wilgocią, wiatrem i oczywiście niską temperaturą – niezbędna będzie kurtka poliestrowa lub gruby płaszcz z dobrej jakości wełny.

Nie zapomnij o czapce, rękawiczkach i skarpetach

Chociaż naukowcy już dawno odrzucili tezę, że najwięcej ciepła ucieka przez głowę, wychodząc na mróz nie można zapominać o czapce, rękawiczkach i grubych skarpetkach. Opiekun osoby starszej powinien zwrócić szczególną uwagę, aby senior nie zapomniał o tych elementach garderoby. Tutaj znowu sprawdzi się wełna. Skóra stóp jest bardzo delikatna, warto więc pod wełniane skarpetki nałożyć cieńsze, które zapobiegną bezpośredniemu kontaktowi wełny ze skórą. Rękawiczki mogą być wykonane z wełny lub ze skóry – zadbaj, aby były dopasowane do rozmiary dłoni.

Warto wybrać się do rękawicznika. On dopasuje rozmiar rękawiczek do dłoni, a dodatkowo zaproponuje o wiele lepszą jakość i niższą cenę niż w sieciówkach. Czapka powinna zakrywać uszy. Na rynku jest mnóstwo modeli, jeżeli jednak nie chcesz zakładać czapki, zdecyduj się na kurtkę z dużych, chroniącym przed zimnem kapturem.

Najważniejszy jest rozsądek!

Wielu lekarzy powtarza, że lepiej dziesięć razy się wychłodzić, niż raz przegrzać organizm. Zalecenie to sprawdzi się szczególnie w przypadku opieki nad starszymi i dziećmi. Jeśli spędzisz na mrozie tylko kilka minut, a potem wejdziesz do pomieszczenia, nie musisz przygotowywać się na ogromne zimno i uzbrajać w kilka warstw wełnianych ubrań. Organizm nie wychładza się tak szybko. Warto też wykorzystać dostępne gadżety – termos lub kubek termiczny z gorącą herbatą czy specjalne ogrzewacze do dłoni. Wystarczy włożyć je na chwilę do gorącej wody – ogrzewacze do rąk kosztują kilka złotych, a w kieszeniach zimowej kurtki będą jak znalazł. Jeżeli sprawujesz opiekę nad osobą starszą, warto kupić ogrzewacze i używać ich, kiedy na zewnątrz jest bardzo zimno.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy troszczysz się o ciepło swojego organizmu, czy jesteś opiekunem osoby starszej, wymienione tu wskazówki z pewnością pozwolą Ci lepiej przygotować się na mróz i móc cieszyć się zimą, nawet przy niskich temperaturach. Kiedy mróz daje się we znaki, w sposób kompleksowy zadbaj o opiekę nad osobą starszą, dbając o jej komfort i uczucie ciepła. Niezależnie od tego, czy senior znajduje się w domu opieki, czy samodzielnie sprawujesz opiekę nad osobą starszą, wystarczy wykorzystać te kilka prostych metod, aby móc cieszyć się zimą pod strachu o przeziębienie!


Warto również przeczytać : Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego – od jesiennie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

® 2018 - 2024 - Wszelkie prawa zastrzeżone - jesiennie.pl. Stworzone przez: Paul Bystrzan
Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl