Opieka Pielęgnacyjna

Na co powinniśmy zwrócić uwagę w trakcie opieki pielęgnacyjne seniora. Co wchodzi w skład usług pielęgnacyjnych. W jaki sposób pielęgnacja zwiększ komfort życia seniora. Poznaj nasze typu

Osoby starsze lub chore często mają trudności z utrzymaniem prawidłowej higieny swojego ciała. Powodem tego jest osłabienie organizmu, strach przed bólem, ogólna apatia, indywidualne uprzedzenia, wiek starczy-demencja.

O czym powinien pamiętać opiekun seniora w trakcie procesów pielęgnacyjnych
Obsługa pielęgnacyjna seniora

 

Należy mieć na uwadze, że cel i znaczenie wykonywania codziennej toalety mają wysoką wartość. Pomijając sytuację utrzymania chorego w czystości, to również regularne mycie ciała, balsamowanie, przyczyniają się do poprawy funkcjonowania skóry, pobudzenia krążenia obwodowego, polepszenia samopoczucia osoby starszej lub chorej.

Poprzez zabiegi pielęgnacyjne zmuszamy podopiecznego do wykonywania ruchów czynnych lub biernych, dbamy o poprawę sprawności ruchowej i przeciwdziałamy pojawieniu się odparzeń, odleżyn, czy przykurczów w obrębie ciała.
Ponadto osoba starsza czy chora, jak sam opiekun mają możliwość lepszego poznania siebie, co powoduje w konsekwencji zmniejszenie dystansu w relacji podopieczny – opiekun.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że golenie, umycie głowy, ułożenie włosów, obcięcie i pomalowanie paznokci, to czynności, które wymagają poświęcenia czasu ze strony najbliższych. Opiekunki naszego zespołu w ramach godzin swojej pracy gotowe są do wykonania w/w zabiegów, przyczyniając się w ten sposób do zwiększenia komfortu i pozytywnego nastroju u podopiecznych.

Istotnym warunkiem zachowania zdrowia i polepszenia samopoczucia osób, którymi się opiekujemy jest utrzymanie porządku w miejscu ich funkcjonowania. Przydzielone opiekunki bez problemu zetrą kurze, przemyją ramy łóżek, uporządkują ubrania chorego i wykonają wszelkie czynności porządkowe, tak by osoba starsza lub chora mogła przebywać w czystym otoczeniu i panującym ładzie.