Zabiegi prozdrowotne

Aktywacja seniora – zabiegi prozdrowotne dla seniora

Zabiegi prozdrowotne to takie, które mają na celu utrzymanie zdrowia na odpowiednim poziomie. Nasi podopieczni to zarówno osoby leżące, jak i chodzące.

Pomiar ciśnienia krwi u seniora
Opieka wspiera podopiecznego w zabiegach prozdrowotnych.

 

Opiekunki przydzielone do opieki nad osobami starszymi i chorymi doskonale wiedzą, że zarówno w przypadku osób leżących, jak i chodzących należy wykonywać ćwiczenia czynne i bierne z podopiecznym. Poprzez wykonywanie ćwiczeń poprawia się między innymi samopoczucie, krążenie i metabolizm, ponadto zmniejsza się ryzyko zakrzepowego zapalenia żył czy bolesnych przykurczów i zaników mięśni u osób starszych lub chorych.
U osób leżących wskazane są głównie ćwiczenia bierne. W ich zakres wchodzą: zmiana pozycji ciała przynajmniej co dwie godziny (profilaktyka przeciwodleżynowa), sadzanie chorego, ćwiczenia bierne palców nóg i rąk, zginanie podudzi, łokci, odwodzenie i przywodzenie kończyn, delikatny masaż wzdłuż mięśni kończyn, pośladków, brzucha, oraz ćwiczenia oddechowe.

Kluczem są ćwiczenia

Dla osób poruszających się samodzielnie, opiekunki naszego zespołu dopasują ćwiczenia do stanu i możliwości osoby starszej lub chorej.

Ćwiczący senior
Zajęcia ruchowe i aktywizacja w przyjaznej atmosferze

Podczas wspólnie spędzanego czasu zachęca się podopiecznego do ćwiczeń oddechowych np. w formie zabawy, oraz ruchowych jak: poruszanie palcami rąk, nóg, zginanie i obroty nadgarstków, stóp, zginanie kolan i łokci, gry i zabawy mobilizujące do ruchu, oraz spacer z podopiecznym, który jest najlepszą formą aktywizacji ruchowej.

Zwykle osoby starsze i chore mają przypisane przez lekarzy leki, które przyjmują permanentnie. Nasze opiekunki zadbają, by leki te zostały podane w odpowiednich proporcjach i porach dnia.

Odpowiednia dieta

W razie zaleceń specjalistów odnośnie przestrzegania diety u podopiecznego, osoby naszego zespołu również zadbają o odpowiedni dobór produktów, tak by zostały zachowane normy przyjmowanych produktów żywieniowych.
W sytuacji potrzeby, opiekunki posiadają również wiedzę dotyczącą badania ciśnienia tętniczego krwi i pomiaru wskaźnika poziom cukru u podopiecznego.

® 2018 - 2024 - Wszelkie prawa zastrzeżone - jesiennie.pl. Stworzone przez: Paul Bystrzan
Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl