Zakupy refundowane przez NFZ

Refinansowanie zakupów medycznych dla osób starszych

Refinansowanie zakupów medycznych dla seniora jest niezwykle ważne. Niejednokrotnie zdarza się, że osoby starsze wymagają dużej ilości sprzętu medycznego, który bywa bardzo drogi. Jego zakupu nie sposób uniknąć, ponieważ sprzęt taki najczęściej jest niezbędny, aby osoba starsza mogła swobodnie funkcjonować, a na dodatek pomoże w pracy opiekunowi seniora. Dowiedz się, jak wygląda refinansowanie zakupów medycznych dla osób starszych.

Jak uzyskać refundację na zakup sprzętu medycznego?

Aby uzyskać refundację na zakup sprzętu medycznego, który jest niezbędny dla osoby starszej, należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego. Lekarz ten musi mieć kontrakt z NFZ – może wtedy wystawić specjalne zlecenie, w którym stwierdza, że dana osoba potrzebuje sprzętu medycznego. NFZ refinansuje między innymi okulary, pieluchomajtki. W koszyk refundacji wchodzą również zestawy infuzyjne czy osobiste pompy insulinowe, sprzęt stomijny, kule, balkoniki czy obuwie ortopedyczne, które znacznie pomogą w opiece nad seniorem.

Refinansowanie zakupów medycznych dla osób starszych - Opieka nad osobą starszą - jesiennie.pl
refundacja sprzętu med. z NFZ

W zależności od tego, jakiego sprzętu osoba starsza potrzebuje, należy udać się do konkretnego specjalisty. Zlecenie na refundację okularów wystawi okulista, wózka inwalidzkiego – ortopeda. Upoważnieni do wystawiania zleceń są także reumatolodzy, chirurdzy czy lekarze rehabilitacji medycznej.

W czym może pomóc opiekun osoby starszej

Kiedy zlecenie od lekarza na zakup sprzętu medycznego zostanie uzyskane, należy udać się do oddziału NFZ, aby je potwierdzić. Wybierz oddział, przypisany do miejsca, w którym zameldowany jest senior. W pilnych sytuacjach możesz potwierdzić zlecenie w oddziale NFZ na terenie miejsca, w którym obecnie przebywasz. Oczywiście osoba starsza może zrobić to osobiście, lecz jeśli stan zdrowia na to nie pozwala, może zrobić to członek rodziny, lub opiekun osoby starszej.

Po potwierdzeniu zlecenia na zakup sprzętu medycznego, należy udać się do specjalnego sklepu. Przedtem warto sprawdzić wykaz sklepów na stronie internetowej NFZ – dzięki temu uniknie się komplikacji. Sprawdzenie, czy dany sklep współpracuje z NFZ jest bardzo ważne – w przeciwnym wypadku rachunek wystawiony przez sklep może nie być respektowany przez NFZ.

Dofinansowania stałe

Jeśli opieka nad seniorem wymaga comiesięcznego zakupu konkretnego sprzętu medycznego, można otrzymać w oddziale NFZ zlecenie stałe. W takiej sytuacji co miesiąc otrzymuje się odpowiednie dofinansowanie. A do lekarza i NFZ senior musi  udać się tylko raz w roku. Jest to bardzo wygodne szczególnie dla osób niepełnosprawnych i obłożnie chorych. Z uwagi na to, iż nie muszą co miesiąc jeździć do lekarza i od nowa załatwiać tych samych formalności.

Kwoty refinansowania sprzętu medycznego dla seniorów

Kwoty refundacji zakupu sprzętu medycznego dla seniorów są bardzo różne i zależne od wielu czynników. Informacji na temat środków leczniczych i sprzętu medycznego oraz maksymalnych kwot dofinansowań członek rodziny czy opiekun seniora może szukać w oddziałach NFZ lub na stronie NFZ. W zależności od sytuacji może przysługiwać częściowa lub nawet całkowita refundacja zakupu sprzętu medycznego. NFZ może refinansować 100, 70, 50 lub 30 procent ceny zakupu sprzętu medycznego dla osoby starszej. Kupując sprzęt, należy dopłacić różnicę pomiędzy całkowitą ceną produktu, a kwotą dofinansowania.

Planowane zmiany w ustawach

Ustawa o refunacji
Refundacja z NFZ

Od niedawna wiele mówi się o planowanych zmianach zasad, dotyczących refinansowania zakupu sprzętu medycznego. Na problem składa się kilka elementów. Przede wszystkim producenci i sprzedawcy sprzętu medycznego protestują przeciwko obecnym kwotom dofinansowań – niejednokrotnie pokrywają one jedynie zakup archaicznego sprzętu, który co prawda może ułatwić życie, jednak nie na tyle, by zawsze skutecznie pomóc w opiece nad seniorem. Rynek medyczny nieustannie się rozwija. Dostępnych jest coraz więcej produktów, w tym sprzętu medycznego, który bardzo podnosi komfort życia seniorów i usprawnia opiekę nad chorym. Niestety kwoty dofinansować nie są wystarczające, aby zakupić nowoczesny zaawansowany sprzęt, dlatego wiele osób starszych jest skazanych na archaiczne przedmioty.

Z drugiej strony NFZ zarzuca sprzedawcom i producentom, że celowo zawyżają oni ceny produktów, aby otrzymać większą kwotę z dofinansowania. Na konflikt składa się wiele elementów, jednak najbardziej cierpią osoby starsze. Obecnie prawdopodobnie nie można liczyć na większe dofinansowania na zakup sprzętu medycznego.

Planowane zmiany przewidują, że refundowany w 100% będzie zakup sprzętu medycznego stosowanego w przypadku łagodzenia przebiegu choroby nowotworowej. Zmiany dotyczą również niepełnosprawności intelektualnej, zaburzenia rozwojowego, choroby rzadkiej, choroby układu nerwowego czy​ trwałego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Osoba chora  pokryje 10% kosztów w przypadku wyrobu medycznego. Z wyłączeniem wyrobu do jednorazowego użytku, jeśli stosuje się go dłużej niż rok. Jeśli będzie użytkowany do 6 miesięcy koszt wyniesie 50%, a 30% to wkład własny wymagany sytuacjach stosowania sprzętu od 6 do 12 miesięcy.

Powstaje pytanie, czy osoby chore będą miały zrezygnować z zakupu sprzętu medycznego w sytuacjach, jeśli nie będzie ich stać na wkład własny. Sytuacja ta może pogorszyć proces opieki nad osobą chorą, czy niepełnosprawną.

Podsumowanie

Obecnie można ubiegać się o refinansowanie zakupu sprzętu medycznego dla osoby starszej. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, u których sprzęt ten może znacząco podnieść komfort życia i pomoże w ewentualnej opiece nad chorym. Chociaż uzyskanie dofinansowania wymaga wielu formalności, jak wizyta u lekarza i w oddziale NFZ, istnieje duża szansa na otrzymanie refundacji. Warto zatem ubiegać się o taką pomoc, szczególnie w perspektywie zmian przepisów, które być może nadejdą.

Jeśli szukasz sprzętu sprawdź naszą – Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

1 komentarz “Zakupy refundowane przez NFZ

  1. Asia:

    Fajnie, że ktoś to ujął do przysłowiowej kupy. Mogę zawsze liczyć na swoich sprzedawców z ortomedico.pl lecz warto mieć wszystko w jednym miejscu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

® 2018 - 2024 - Wszelkie prawa zastrzeżone - jesiennie.pl. Stworzone przez: Paul Bystrzan
Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl