Kategorie: Poradniki

Poradnik dla opiekuna osoby starszej

Jesteś opiekunem osoby starszej. Może już niebawem będziesz opiekował się seniorem i masz obawy, czy wszystko ułoży się dobrze? Twoje obawy są uzasadnione – początki bywają trudne, z czasem jednak razem z klientem opracujecie sobie zasady komfortowej współpracy. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę przed rozpoczęciem pracy jako opiekun osoby starszej.

Poradnik dla opiekuna osoby starszej – jak opiekun powinien przygotować się do wizyty u podopiecznego

Jak opiekun osoby starszej powinien przygotować się i jaką postawę reprezentować w trakcie pobytu w domu podopiecznego

Rozpoczynasz pracę jako opiekun osoby starszej i zastanawiasz się, jak powinieneś się przygotować? Przede wszystkim powinieneś zadbać o odpowiednią prezencję i o swoją wygodę, ustalić z klientem wszystkie niezbędne szczegóły oraz zdobyć jak najwięcej informacji na temat seniora, aby szybko zbudować z nim dobrą relację. Dzięki temu zarówno Twój, jak i jego codzienny komfort bardzo wzrośnie.

Jako opiekun osoby starszej powinieneś wyglądać w pełni profesjonalnie. Zadbaj o wygodny strój i płaskie obuwie – dzięki temu stworzysz wokół siebie atmosferę pewności i bezpieczeństwa. Unikaj długich, kolorowych paznokci, dziwnych fryzur, zbyt mocnego makijażu i perfum, wyzywających ubrań i krzykliwych dodatków – mogą one sprawić, że klient nie zaufa Ci jako opiekunowi swojego rodzica. Unikaj również dymu papierosowego, ponieważ nie każdy go toleruje. Bardzo ważne jest Twoje zachowanie w domu osoby starszej. Zadbaj o uśmiech i o wysławianie się. Zachowuj się empatycznie i pokaż, że masz naprawdę dużą wiedzę na temat opieki nad osobami starszymi. Wszelkie problemy czy złe samopoczucie zostaw w domu – w pracy z osobą starszą z pewnością nie będą one pomocne.

Równie istotne dla opiekuna osoby starszej

Kolejną kwestią, o której musisz pamiętać, jako opiekun seniora, są ustalenia poczynione wcześniej z klientem. Dowiedz się, z których pomieszczeń czy przedmiotów w domu możesz korzystać, gdzie znajdziesz leki czy środki higieny, a także pieniądze na codzienne wydatki. Zapytaj także o topografię otoczenia – niezbędna może być apteka, sklep czy ośrodek opieki. Ustal również szczegółowy grafik i sposób komunikacji zarówno z klientem, jak i ze swoim przełożonym czy koordynatorem. Na co dzień pamiętaj o higienie – używaj rękawiczek ochronnych i często myj ręce.

Celem Twojej pracy jest zapewnienie osobie starszej jak największego komfortu i wygody. Zacznij od zdobycia informacji na temat codziennych nawyków, przyzwyczajeń seniora, jego hobby i upodobań. Oprócz tego powinieneś dowiedzieć się jak najwięcej o jego stanie zdrowia, przebytych chorobach, przyjmowanych lekach, wizytach u lekarza, codziennych godzinach aktywności – nie wstydź się pytań. Im więcej informacji zdobędziesz, tym lepiej wykonasz swoją pracę.

Opieka nad osobą niesamodzielną – podsumowanie

Współpraca opiekuna seniora z klientem wymaga dużo pracy każdej ze stron, szczególnie na początku. Niezbędna jest wymiana wielkiej ilości informacji, poznanie nawzajem siebie i swoich przyzwyczajeń czy ustalenie wielu codziennych szczegółów. Odpowiednie podejście i zaangażowanie przyniosą jednak oczekiwane efekty – owocną, bezproblemową współpracę, dzięki której osoba starsza czy niepełnosprawna zyska wspaniałą opiekę.

Karolina Misiorna

Opublikował
Karolina Misiorna

Ostatnie Wpisy

Wskazówki dla opiekuna osoby z chorobą Alzheimera

Choroba Alzheimera to poważne schorzenie neurologiczne, które prowadzi do stopniowej utraty funkcji poznawczych, w tym… Czytaj Więcej

24 kwietnia 2023

Opieka higieniczna dla osób starszych

Dlaczego jest ważna i jak ją zapewnić? Starzenie się to naturalny proces, który wiąże się… Czytaj Więcej

16 kwietnia 2023

Technologia z Gwiezdnych Wojen w służbie seniorom

Technologia rodem z Gwiezdnych Wojen w służbie seniorom,  W ostatnich latach technologia zaczęła odgrywać coraz… Czytaj Więcej

1 kwietnia 2023

Starość nie jedno ma imię

– osobiste doświadczenia w pracy nad osobami starszymi Definicja starości  W XIX wieku okres starości… Czytaj Więcej

11 marca 2023

I żyli długo i szczęśliwie

książkę autora Przemka Pawelca - jesiennie.pl - opieka nad osobami starszymi i niesamodzielnymi, poleca: Książka:… Czytaj Więcej

6 listopada 2022

Depresja u osób starszych

Depresja, obok otępienia jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym występującym u osób w wieku podeszłym. Zaburzenia depresyjne… Czytaj Więcej

8 grudnia 2020