Domowa opieka nad seniorem, alternatywą dla domów opieki

Dom opieki a domowa opieka nad seniorem

Życie każdego z nas toczy się pewnym, z góry ustalonym cyklem, a jego poszczególne elementy są nieuniknione. Kiedy się rodzimy – potrzebujemy opieki naszych rodziców. Kiedy dorastamy, mijają kolejne lata, a na naszych twarzach pojawiają się (niestety również nieuniknione) zmarszczki, zdarza się też, że to nasi rodzice potrzebują opieki. Stajemy przed poważnym dylematem – co zrobić, by było im jak najlepiej? 

Opieka domowa nad seniorem
Opieka nad seniorem w ich domach

Kluczem jest rozmowa

W pierwszej kolejności należy odbyć poważną rozmowę. Oczywiście to zdanie rodziców jest najważniejsze, ponieważ to ich ma dotyczyć potencjalna decyzja. Zarówno za opieką nad osobą starszą w domu, jak i przeprowadzką do domu seniora, stoją potężne argumenty. Każde z tych rozwiązań ma też poważne minusy. Warto poznać je wszystkie, zanim podejmiecie ostateczną decyzję.

Pierwszym wyznacznikiem jest oczywiście to, jak zaawansowanej opieki wymaga osoba starsza. Zdarza się, że seniorzy wymagają specjalistycznej opieki medycznej – jeśli zdecydujecie o pozostaniu w domu, niezbędne może być zatrudnienie pielęgniarki. Nikt nie wymaga od Ciebie, że nagle porzucisz swoje życie, również zawodowe, i zajmiesz się schorowanym rodzicem. Istnieją jednak pewne konsensusy, dzięki którym wszyscy będziecie zadowoleni.

Finanse i nie tylko

Drugą kwestią są finanse. Domy opieki to pewien koszt, dlatego należy przeliczyć, czy dysponujecie wystarczającym budżetem. Choć w wielu domach seniora stawki są bardzo preferencyjne, szczególnie jeśli masz rodzeństwo, które razem z Tobą dopłaci za pobyt – kwestia może nie być tak trudna, jak wydaje się na pierwszy rzut oka.

Trzecia – najistotniejsza kwestia – komfort osoby starszej. Dom to ważne miejsce, do którego jesteśmy przywiązani. Intymna atmosfera, mnóstwo wspomnień, szereg przyzwyczajeń związanych z własnymi kątami – trudno byłoby Ci nagle zostawić to wszystko, prawda? Może więc nie warto wymagać tego od rodziców? Wielu seniorów uparcie twierdzi, że chcą przenieść się do domu opieki, jednak nie jest to zgodne z prawdą. Często po prostu nie chcą być ciężarem dla swoich dorosłych dzieci. Mają świadomość, że codzienna opieka nie jest łatwa – osoba starsza wymaga dużo uwagi i szczególnej pamięci. Terminy wizyt u lekarza, codzienne leki, pomoc w sprawunkach czy nawet w prostych czynnościach – wszystko to pochłania mnóstwo energii, której z czasem może Ci zabraknąć, szczególnie jeśli jesteś bardzo aktywny zawodowo.

Z drugiej strony – prawdopodobnie nie jesteś sam. Twoje dzieci, współmałżonek, rodzeństwo czy nawet sąsiedzi, bliscy przyjaciele stanowią ogromne wsparcie. Przed podjęciem decyzji przeanalizuj wszystkie swoje zasoby – nie tylko finansowe, ale też międzyludzkie. Jeśli razem z rodzicem lub osobą starszą, którą masz się opiekować, podejmiecie decyzję o pozostaniu w domu, postarajcie się jak najbardziej ułatwić jej codzienne funkcjonowanie.

Warto również sprawdzić →  Opiekunka osób starszych

 Jak to zrobić?

Sprawa nie jest aż tak skomplikowana. Tysiące osób w Polsce samodzielnie opiekuje się starszymi osobami i świetnie sobie radzą. To normalne, że boisz się, że nie dasz rady, że zabraknie Ci czasu lub cierpliwości.

Seniorzy często wymagają specjalistycznej opieki. Jeśli nadejdzie czas, że będziecie musieli skorzystać z pomocy profesjonalnego fizjoterapeuty lub innej osoby, wybierz kogoś kontaktowego – kogoś, w towarzystwie kogo, również chciałbyś spędzić czas. W ten sposób osoba starsza będzie miała okazję, by spędzić odrobinę czasu z kimś innymi niż rodzina, a Ty dostaniesz chwilę dla siebie ze spokojnym sumieniem.

Zadbaj o to, by osoba starsza się nie nudziła. Istnieje wiele osiedlowych klubów seniora – jeśli Twój rodzic jest w formie, warto zorganizować mu czas. Kino, biblioteka, ciekawe hobby – wszystko to uprzyjemni czasem smutne chwile starości. W dzisiejszych czasach seniorzy coraz częściej korzystają z komputera i Internetu. Warto poświęcić chwilę i pokazać rodzicowi kilka ciekawych stron, a prawdopodobnie przepadnie na kilka godzin.

Zrób pierwszy krok

Obecnie istnieje mnóstwo udogodnień dla seniorów. Sprawdzą się lokalizatory w pilocie lub kluczach, rozgrzewające poduszki, światło reagujące na dźwięk czy nawet kuchenka mikrofalowa – zadbaj, by osoba starsza miała wszystko, co pozwoli jej być bardziej samodzielną.

Bardzo istotną kwestią jest więź. Zdarza się, że decyzja o przeniesieniu osoby starszej do domu opieki wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Jednak z czasem zaczyna pojawiać się coraz więcej negatywnych konsekwencji. Jedną z nich jest rozpad więzi. Wzajemne pretensje, coraz rzadszy kontakt, brak czasu na odwiedziny i zaniedbywanie emocjonalnych potrzeb – to niestety codzienność w tego typu relacjach.

Jeśli zdecydowałeś się na opiekę osoby starszej w domu, pomyśl – może ta opieka to będzie ciekawe wyzwanie, które pozwoli Wam jeszcze bardziej zacieśnić więź i odkryć się nawzajem na nowo? Wspólne spędzanie czasu, na które właściwie nigdy nie było zbyt wiele czasu, teraz stanie się codziennością. Spacery, posiłki czy nawet wyjazdy do lekarza to świetna okazja do rozmów.

Przeczytaj również →  Wypożyczalnia wózków inwalidzkich dopasowana do Ciebie

Dawno nie rozmawiałeś z mamą i właściwie nie pamiętasz, jaką herbatę najbardziej lubi? Ostatni raz mecz z ojcem widziałeś… siedem lat temu lub dawniej? Najwyższa pora, by poświęcić rodzicom więcej uwagi. Zobaczysz, że czas spędzony razem wprawi Was w dobre samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

® 2018 - 2024 - Wszelkie prawa zastrzeżone - jesiennie.pl. Stworzone przez: Paul Bystrzan
Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl