Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy opiekuna osoby starszej

Opieka nad osobą starszą wymaga od opiekuna nie tylko odpowiedniego podejścia i wyrozumiałości, ale też kwalifikacji i znajomości zasad BHP. Dowiedz się, jakie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy stosować, aby praca opiekuna osoby starszej przebiegała bezproblemowo i sprawnie.

O czym powinien pamiętać opiekun seniora w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Opieka nad osobami starszymi. Opieka seniora jesiennie.pl
Bezpieczeństwo i higiena pracy opiekuna osób starszych

Odpowiednie środki higieny w trakcie opieki nad osobą starszą

W opiece nad osobą starszą niezbędne są odpowiednie środki higieny. Niezależnie od tego, jaki rodzaj opieki nad seniorem sprawujesz, potrzebujesz z pewnością jednorazowych rękawiczek i środków do dezynfekcji. Niejednokrotnie opieka nad osobą starszą wymaga pomagania jej w codziennej higienie – w takiej sytuacji masz bezpośredni kontakt ze skórą tej osoby, a nierzadko także z płynami ustrojowymi. Zarówno rękawiczki, jak i płyny do dezynfekcji pomogą Ci zachować odpowiednią higienę.

Także osoba starsza poczuje się bardziej komfortowo, jeśli podczas pomagania jej w codziennej higienie będziesz korzystał z jednorazowych rękawiczek. Nie wszyscy są przyzwyczajeni i lubią bezpośredni kontakt ze skórą i dotyk innej osoby, a rękawiczki pozwolą na stworzenie pewnej bariery, która pozytywnie wpłynie nie tylko na higienę, ale też na samopoczucie.

Zwróć uwagę na leki

Osoby starsze często przyjmują różnego typu leki. Aby zachować pełne bezpieczeństwo, przechowuj je w odpowiedni sposób – w suchym i ciemnym miejscu. Koniecznie dbaj o to, aby leki nie pomieszały się. Jako opiekun dla seniora unikniesz pomyłki, która może być niebezpieczna w skutkach.

Jeśli wykonujesz osobie starszej zastrzyki, pamiętaj o higienie – rękawiczki i czyste strzykawki pozwolą uniknąć zakażenia. Leków i środków medycznych nie należy traktować lekko – przechowuj je z dala od dzieci i dbaj o to, aby osoba starsza otrzymywała je w wyznaczonych porach.

Higiena w otoczeniu seniora

Osoby, które są obłożnie chore i wymagają stałej opieki, muszą mieć wokół siebie odpowiednio zachowaną czystość. Dzięki temu unikniesz gromadzenia bakterii. Odpowiednio często zmieniaj pościel, wycieraj kurze i myj podłogi, aby wokół seniora było przez cały czas czysto. Osoby, które nie wstają z łóżka, mogą buntować się przeciwko ciągłemu sprzątaniu, jednak ostatecznie z pewnością przyjemniej im będzie spędzać czas w czystym otoczeniu.

Podając posiłki i napoje osobie starszej również dbaj o czystość. Kilka razy dziennie zmieniaj szklankę na wodę lub dzbanek oraz miski i talerze, w których znajdują się przekąski i owoce dla seniora. Bakterie i roztocza lubią gromadzić się w ciemnych i ciepłych miejscach, dlatego często wietrz mieszkanie i staraj się jak najczęściej odsłaniać okna. Podczas opieki nad starszymi unikaj grubych koców, dywanów i poduszek – to na nich gromadzi się najwięcej roztoczy.

Zadbaj także o siebie

Opiekując się osobą starszą, niejednokrotnie musisz pomagać jej się podnieść i wstać. Jest to bardzo duże obciążenie dla Twoich pleców. Aby uniknąć uporczywego bólu i nieprzyjemnych kontuzji, postaraj się zawsze zachowywać odpowiednią postawę. Wyposaż mieszkanie osoby starszej w odpowiednie przedmioty, które pomogą jej podnieść się samodzielnie i utrzymać w pozycji siedzącej lub stojącej – balkonik i uchwyty, przymocowane do mebli czy ścian sprawdzą się tutaj najlepiej. Dzięki takim przedmiotom nie będziesz narażony na długotrwałe podtrzymywanie osoby starszej w pozycji pionowej.

Nie tylko ciało, ale też umysł

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy dla opiekunów osób starszych najczęściej skupiają się na fizycznych aspektach takiej opieki. Warto jednak zadbać także o swój umysł. Praca opiekuna nad seniorem może być bardzo stresująca, dlatego każdego dnia postaraj się wygospodarować czas na spacer lub chwilę z dobrą książką. W ten sposób odświeżysz myśli i oderwiesz je na chwilę od codziennych obowiązków, a później z większą energią i zapałem wrócisz do opieki nad seniorem – sprawdź też naszą ofertę rehabilitacji dla osób starszych.

Zadbaj także o samopoczucie osoby starszej. Zapewnij mu rozrywki – w miarę możliwości wychodźcie z domu. Jeżeli senior spędza dnie w łóżku, możesz kupić ciekawe gry, książki lub filmy, ponieważ nuda najskuteczniej odbiera radość z życia.

Podsumowanie

W opiece nad osobą starszą niezwykle ważne są zasady BHP. Postaraj się przestrzegać ich każdego dnia, a współpraca z seniorem będzie przebiegała sprawnie i bezkonfliktowo. Pamiętaj o odpowiedniej higienie i dezynfekcji rąk po wykonaniu zabiegów i higieny osoby starszej. Zadbaj również, aby otoczenie seniora było nieskazitelnie czyste. Oprócz tego zapewnij Wam obojgu higienę umysłu, aby opieka nie rodziła wzajemnych konfliktów lub cichych pretensji. Dzięki temu z pewnością wzrośnie Twój komfort pracy, a samopoczucie osoby starszej nie zostanie zakłócone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

® 2018 - 2024 - Wszelkie prawa zastrzeżone - jesiennie.pl. Stworzone przez: Paul Bystrzan
Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl