Dlaczego warto opiekować się starszymi ludźmi?

Opiekunka Poznań - Jesiennie.pl - Opieka nad osobami starszymi (seniorami) Poznań

Czy pytanie zawarte w tytule jest banalne, trywialne? Nie, ponieważ odpowiedź na nie jest oczywista.

Dlaczego warto opiekować się starszymi. Jak opiekować się osobami starszymi. Gdzie znaleźć pomoc w kwestii opieki?
Czy warto opiekować się osobami starszymi – próbujemy odpowiedzieć na nurtujące nas pytanie

Przywołajmy tekst, opublikowany ostatnio na łamach tygodnika „Polityka”. Smutny kontekst jest wzmocniony liczbami.

W 2013 r. na zlecenie ONZ przebadano samopoczucie starości na świecie. Pytanie „Czy twoje życie ma sens?” uplasowało polską starość na ostatnim, 91 miejscu. Połowa nie miała powodu, by wstać z łóżka”.

Niestety, mimo upływu lat, niewiele się zmieniło. Ale świadomość wagi problemu jest coraz większa.

– Nie można generalizować, że ludzie starsi są porzuceni, zostawieni tylko samym sobie – mówi Robert Zieliński, menadżer wykonawczy jesiennie.pl. – Musimy zrozumieć, że przy obecnym tempie życia, najbliżsi nie zawsze mają czas, by zająć się swoimi schorowanym rodzicami. My to rozumiemy i dlatego opieka nad seniorami jest dla nas tak ważna.

Według Roberta Zielińskiego, działalność jesiennie.pl, to nie jedynie forma działalności gospodarczej. To o wiele więcej: – Nasi opiekunie, to ludzi empatyczni, a zarazem ostrożni – uzupełnia lider jesiennie.pl.

Ostrożność w pracy ze starszymi i chorymi, to ważna cecha.

Bowiem ostrożność, to zbiór takich cech jak: solidność, dokładność, a także solidarność z podopiecznymi.

W wielu krajach Unii Europejskiej wspomaga się nie tylko dzietność, ale równie mocno socjalną stronę jesieni życia. Jednym z powodów takiej reakcji ze strony rządów jest starzenie się europejskiego społeczeństwa.

Już na początku wieku polskie Biuro Ekspertyz Sejmowych opublikowało dokument, z którego jasno wynika, że: „postępujące w krajach wysokorozwiniętych zmiany demograficzne, przy jednoczesnym zmianie modelu życia rodziny”, powodują, że trzeba opracować nowe formy opieki nad starszymi.

To co dzieje się w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy we Włoszech dla Polaków jest wciąż „nieodkrytym terytorium”. Bowiem działalność takich podmiotów, jak jesiennie.pl, nadal wzbudza pytania i wątpliwości.

Schemat, że osobą starszą opiekują się tylko najbliżsi lub „ląduje” ona w domu opieki społecznej, jest powszechny i powielany od lat. Jednak odsetek, głównie Polek, pracujących zagranicą jako opiekunki, zmienia nastawienie polskiego społeczeństwa do takiej formy troski nad najbliższymi.

Jak piszą same opiekunki:

Wielu seniorów, czy chorych podchodzi do opiekunów z dystansem, który w miarę upływu czasu zmniejsza się i zanika. Osoby starsze są nieufne, dlatego też bardzo często patrzą nam na ręce, obawiają się, że zostaną okradzione. Pierwsze zatargi pojawiają się z powodu niezrozumienia i różnego patrzenia na problemy chorego, dlatego najlepiej jest usiąść i porozmawiać, wyjaśnić sobie oczekiwania i wytyczyć granice.”

Ten głos z forum internetowego pokazuje przed jak trudnym stoimy zadaniem.

– Dlatego zwracamy uwagę naszym opiekunom, że muszą być delikatni – mówi Karolina Misiorna, menadżer operacyjny w jesiennie.pl – Ta delikatność musi oznaczać wyrozumiałość dla seniora. A co za tym idzie, w tej pracy nie można zapominać o cierpliwości. Ona buduje dobre relacje na linii opiekunka – podopieczny.

Cierpliwość, o której mówi Karolina Misiorna – przynosi efekty. Pozwala rodzinie chorego na zauważenie ewidentnych zmian w sposobie zachowania, ale także niejednokrotnie ma wpływ, nie tylko na samopoczucie, ale i stan zdrowia podopiecznego.

Jak podpowiadają, w Internecie, doświadczeni opiekunowie: „Praca w opiece nad starszymi to bardzo odpowiedzialne zajęcie, do którego warto dobrze się przygotować. Bo co zrobić, gdy podopieczny skarży się na ból kręgosłupa? Dlaczego budzi się w nocy? Jak wygląda opieka nad osobą cierpiącą na Alzheimera? Jak zapewnić bezpieczeństwo osobie, za którą bierzemy odpowiedzialność?”.

Powracając do tytułowego pytania: Dlaczego warto opiekować się starszymi ludźmi?, spróbujmy uporządkować nasze odpowiedzi:

Dbanie o seniora, to nie tylko czynienie dobra wobec drugiego człowieka. To podkreślanie naszego człowieczeństwa. Truizm, który może zaboleć, ale jakże jest prawdziwy, bo: – Każdy z nas będzie w podeszłym wieku. Jak wyobrażamy sobie nasze ówczesne życie?

W samotności z niekończącą się listą lekarstw i opuszczonym domem? Nie!

To co zrobimy dzisiaj dla innych, ma szansę nauczyć nas pokory na przyszłość.

To doskonały poligon przed naszą jesienią życia.

JG

1 komentarz “Dlaczego warto opiekować się starszymi ludźmi?

  1. Thomas:

    Świetnie napisane, nie my to kto? Nikt nie chce być sam, szczególnie podczas starości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

® 2018 - 2024 - Wszelkie prawa zastrzeżone - jesiennie.pl. Stworzone przez: Paul Bystrzan
Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl