Opieka nad niemieckimi seniorami

Niektóre statystyki mówią, że nawet co druga Polka, w wieku od 40 do 60 lat, z województw przygranicznych, pracuje w Niemczech jako opiekunka osób starszych. Do tej pracy wyjeżdża też coraz więcej mężczyzn. 

Polacy nadal wyjeżdżają do pracy na czarno, lecz odsetek takich osób z roku na rok maleje. – To się po prostu przestało opłacać. Zbyt duży jest strach – mówi Bożena, opiekunka z ośmioletnim stażem.

Opieka nad niemieckim seniorem
O czym należy pamiętać decydując się na wyjazd do Niemiec jako opiekun

 

Bożena pracowała nielegalnie, potem założyła w Polsce działalność gospodarczą, po czasie przyszedł czas na zmianę i skorzystała z ofert polskich pośredników (na zasadzie umowy-zlecenie). – Niestety i to nie trwało zbyt długo, bo pieniądze nie zawsze były na czas – relacjonuje opiekunka.

Bożena wreszcie skorzystała z kolejnej opcji. Czyli założyła Gewerbę, jednoosobową działalność w Niemczech.

Gewerbe – kto może ją założyć?

Jednoosobową działalność gospodarczą w Niemczech może założyć praktycznie każdy. Wystarczy mieć pomysł i nie bać się podjęcia wyzwania. Warto mieć także na uwadze różnice występujące między polskim a niemieckim prawem.

Dokumenty potrzebne, by założyć Gewerbe:

– dwustronna kopia dowodu osobistego lub paszportu,

– pełnomocnictwo do zarejestrowania działalności gospodarczej,

– adres, pod którym firma będzie zarejestrowana,

– zaświadczenie o niekaralności (Polizeiliches Führungszeugnis) – zależne od branży,

– zaświadczenie o wpisie do rejestru handlowego lub izby rzemieślniczej – zależne od branży,

– zezwolenia, koncesje, udokumentowane uprawnienia do wykonywania danego zawodu – zależne od branży,

– potwierdzenie zameldowania w Niemczech – zależne od branży,

– umowa najmu lokalu do prowadzenia działalności – zależne od branży,

– zaświadczenie o prawie do swobodnego przemieszczania się (Freizügigkeitsbescheinigung) – zależne od branży.

Z uzupełnionym wnioskiem (Gewerbe-Anmeldung) oraz dowodem osobistym należy udać się do odpowiedniego urzędu (Urząd ds. Działalności Gospodarczej niem. Gewerbeamt), gdzie tamtejszy urzędnik wprowadzi dane do rejestru. Koszt wpisania danych do rejestru to około 32 euro.

To jednak nie koniec formalności. Należy jeszcze uzyskać Freistellung/Steuernummer (nadaje je urząd skarbowy – niem. Finanzamt) Do uzyskania numeru podatkowego konieczne jest wcześniejsze złożenie „Formularza rejestracji podatkowej” – niem. Fragebogen zur steuerlichen Erfassung, dostępnego w urzędzie) oraz ubezpieczyć się.

Do zarejestrowania własnej działalności gospodarczej w Niemczech nie jest konieczny niemiecki adres zameldowania, ale bez niego osoba nie staje się niemieckim podatnikiem, co oznacza, że przysługują jej zwolnienia podatkowe, na które będą mogły liczyć osoby zameldowane w Niemczech.

Trzeba znać język

Bożena, ale i inne opiekunki, które wybrały pracę w Niemczech napominają jednak swoje koleżanki i kolegów, którzy chcą rozpocząć pracę w opiece, że od pomysłu do wyjazdu daleka droga. – Bez znajomości choćby podstaw języka niemieckiego nie ma co wyjeżdżać, nawet jeśli jest się bardzo odważnym – przekonuje Krystyna z Raciborza. Pani Krystyna pracuje obecnie w niemieckim Domu Starców. Wcześniej przez siedem lat zajmowała się seniorami w ich domach.

– Początkowo to była gehenna. Moja znajomość języka była znikoma, tyle co pamiętałam ze szkoły – mówi Krystyna. – Ale po kilku pierwszych miesiącach nabrałam pewności i wiedziałam, że jest to praca dla mnie.

Pani Krystyna jest wdową, matką dorosłych Fabiana i Gertrudy. Większość zarobionych pieniędzy wysyła właśnie im. – Tęsknię tylko za wnukami, dzieciaki już dorosłe, czasami nawet do mnie przyjadą, ale ja nie muszę wracać do Polski, nic mnie tam nie ciągnie.

Innych jednak ciągnie. Dlatego rozłąka, to najczęstszy temat rozmów między opiekunami. Praca w Niemczech w opiece, to tzw. turnusy. Trwają od miesiąca nawet do pół roku. Najczęściej pracuje się w trybie zmianowym. Dwa miesiące w Niemczech, dwa w Polsce.

– Mam doskonałą zmienniczkę i już od trzech lat jeżdżę do tej samej rodziny – mówi pan Jerzy, jeden z wielu mężczyzn, który w ten sposób postanowił zarabiać na życie.

– Nie mam zbyt dużego przygotowania zawodowego, tyle co pomagałem schorowanym rodzicom – ale mam w sobie serdeczność i cierpliwość, no i znam dobrze niemiecki – opowiada pan Jerzy. Mówi też o utyskiwaniach żony, która cały czas namawia go, by swoje wyjazdy skrócił maksymalnie do sześciu tygodniu. – Ale niemiecka rodzina nie chce się na to zgodzić, zatem żona musi się pogodzić, że nie ma mnie przez te dwa miesiące, ale potem, gdy siedzę w domu, to już narzeka, bym znowu wyjechał.

Podstawowe zasady przed pierwszym wyjazdem do pracy w Niemczech:

  1. Oceń swoje umiejętności językowe. Jeżeli masz wątpliwości skontaktuj się z jednym z pośredników. Ocenią tam twój poziom znajomości niemieckiego.
  2. Oceń, czy jesteś w stanie poradzić sobie w samotności i bez kontaktów codziennych z własną rodziną. Jeżeli masz wątpliwości, to praca nie dla ciebie.
  3. Dowiedz się, czy w miejscu, w którym masz pracować jest dostęp do Internetu i telefonu z połączeniami do Polski.
  4. Nie gódź się na każdy wyjazd. Oceń swoje możliwości fizyczne i odpowiedz sobie na pytania: czy możesz dźwigać, wstawać w nocy.
  5. Zawsze pytaj o schorzenia podopiecznego. Jego przyzwyczajenia (w tym kulinarne), plan dnia i czy będziesz jedyną osobą odpowiedzialną za opiekę.
  6. Jeżeli będziesz odpowiedzialna-y za robienie zakupów w miejscu pracy, ustal tygodniowy budżet przeznaczony na artykuły spożywcze i chemię.
  7. Ustal dokładny czas odpoczynku. W ciągu dnia musisz mieć co najmniej dwie godziny wyłącznie dla siebie, tzw. pauzy.
  8. Przed przyjazdem do domu podopiecznego dowiedz się kto płaci i w jakiej wysokości zwrot kosztów podróży. Odebrane pieniądze, zawsze potwierdzaj pokwitowaniem.
  9. Ustal dokładny zakres obowiązków. Niech pracodawca odpowie na pytanie, czy zajmujesz się seniorem, czy także ogrodem, porządkiem w domu, etc.
  10. Jeżeli pracujesz w systemie zmianowym, dokładnie poinformuj swojego zmiennika o stanie chorego oraz zakresie obowiązków.

To najważniejsze zasady, o których nie można zapominać przed wyjazdem do pracy. Już za kilka dni przedstawimy Państwu samouczek języka niemieckiego, który ułatwi przygotowanie do wyjazdu w opiece.

JG.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

® 2018 - 2024 - Wszelkie prawa zastrzeżone - jesiennie.pl. Stworzone przez: Paul Bystrzan
Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl